Komentarze (166)

Bułeczki czosnkowe z pietruszką

Długo szukałam przepisu na dobre bułeczki czosnkowe. Musiały spełniać kilka warunków: powinny być proste do wykonania (z tym ciastem się idealnie się pracuje), mięciutkie, lekko wilgotne (nasączone masłem), smakować cudownie czosnkowo i być oryginalne. Dopiero w tych bułeczkach odnalazłam doskonałość, dlatego czym prędzej je Wam przedstawiam. Bardzo nam smakowały!

Składniki na 16 bułeczek:

  • 225 ml letniego mleka
  • 15 g świeżych drożdży lub 7 g suchych drożdży
  • 2 łyżeczki cukru
  • 2 łyżeczki soli
  • 450 g mąki pszennej chlebowej
  • 30 g masła, roztopionego
  • 1 jajko, lekko roztrzepane

Mąkę pszenną wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn). Dodać resztę składników i wyrobić, pod koniec dodając roztopiony tłuszcz. Wyrobić ciasto, odpowiednio długo, by było miękkie i elastyczne. Uformować z niego kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, odstawić w ciepłe miejsce, przykryte ręczniczkiem kuchennym, do podwojenia objętości (zajmie to około 1,5 godziny).

Po tym czasie ciasto wyjąć, krótko wyrobić. Rozwałkować na wymiary 30 x 80 cm. Ciasto posmarować masełkiem z czosnkiem i pietruszką (przepis poniżej). Pociąć je wzdłuż na 6 pasów o wymiarach 5 x 80 cm. Posmarowane pasy ułożyć na sobie, jeden na drugim. Tak przygotowane ciasto przekroić na 16 równych części (najpierw na pół, potem połową na pół, itd).

Formę na 16 muffinów posmarować masłem i oprószyć mąką pszenną. W każdym wgłębieniu ułożyć kawałek ciasta, na sztorc (dolną część bułeczek można mocniej ścisnąć). Po wypełnieniu wgłębień blachy przykryć ją ręczniczkiem kuchennym i pozostawić w ciepłym miejscu do podwojenia objętości na 20 – 30 minut.

Piec w temperaturze 190ºC przez 15 – 20 minut (im dłużej pieczone tym bardziej suche, u mnie wystarczyło 15 minut). Najlepiej – podawać ciepłe.

Masełko czosnkowe:

  • 55 g masła, miękkiego
  • 4 ząbki czosnku (i tu już do smaku; ja kolejnym razem dam 6 ząbków)
  • 2 łyżki świeżych lub suszonych liści pietruszki, drobno posiekanych

Czosnek przecisnąć przez praskę, wymieszać z pietruszką, dodać masło i wymieszać dokładnie lub rozetrzeć grzbietem łyżki.

Metoda dla maszynistów:

Wszystkie składniki na ciasto umieścić w maszynie do pieczenia według kolejności: najpierw płynne, potem sypkie, na końcu suche drożdże. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta ’dough’ (1,5 h). Po tym czasie ciasto wyjąć, krótko wyrobić, dalej postępować według przepisu.

Smacznego :-).

Bułeczki czosnkowe z pietruszką

Przepis znaleziony na blogu 'Daily delicious’.

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 166 komentarzy
Szukaj w komentarzach: