Komentarze (496)

bułeczki śniadaniowe

Tak pomyślałam, że rano, jak wcześnie wstaniecie, to może zechcecie je upiec na późne śniadanie… Są pyszne. Mięciutkie, puchowe, pachną pięknie masełkiem, z miękką skórką. Chętnie jadłam je z twarożkiem i szczypiorkiem, a dzieci z wędliną. Polecam do wypróbowania, na pewno Was zachwycą!

Składniki na około 14 bułek:

  • 1 i 1/4 szklanki letniego mleka
  • 7 g suchych drożdży lub 15 g drożdży świeżych
  • 2 łyżeczki cukru
  • 1 jajko
  • 2 łyżki masła, roztopionego
  • 3/4 łyżeczki soli
  • 3 i 3/4 – 4 szklanki mąki pszennej chlebowej

Dodatkowo:

  • 1 łyżka roztopionego masła, do posmarowania

Mąkę pszenną wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn). Dodać resztę składników i wyrobić, pod koniec dodając roztopiony tłuszcz. Wyrobić ciasto, odpowiednio długo, by było miękkie i elastyczne. Uformować z niego kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, odstawić w ciepłe miejsce, przykryte ręczniczkiem kuchennym, do podwojenia objętości (zajmie to około 1,5 godziny).

Po tym czasie ciasto jeszcze raz krótko wyrobić, formować nieduże bułeczki, układać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Przykryć ściereczką kuchenną i odstawić w ciepłe miejsce do podwojenia objętości na kolejne 30 minut (lub dłużej). Przed samym pieczeniem posmarować roztopionym masłem.

Piec w temperaturze 190ºC przez około 15 – 20 minut. Wyjąć i wystudzić na kratce.

Metoda dla maszynistów:

Wszystkie składniki umieścić w maszynie do pieczenia chleba, według kolejności: płynne, sypkie, na końcu suche drożdże. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta 'dough' (około 1,5 h), po czym wyjąć, krótko wyrobić, uformować bułeczki. Dalej postępować według powyższego przepisu.

Smacznego :-).

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 496 komentarzy
Szukaj w komentarzach: