Komentarze (113)

Bułeczki z czosnkiem, ziołami i parmezanem

Bułeczki z czosnkiem, ziołami i parmezanem są aromatyczne, maślane, puszyste. Wspaniałe z masełkiem pietruszkowym i/lub do sałatek lub mięsiwa na grilla. Mocno pachnące ziołami, czosnkiem, z chrupiącą parmezanową posypką. Obowiązkowy dodatek na wszelkie imprezy 'pod chmurką’ ;-).

Bułeczki z czosnkiem, ziołami i parmezanem – składniki na 15 bułeczek:

 • 2 i 2/3 szklanki mąki pszennej chlebowej (plus 2-3 łyżki do podsypywania)
 • pół szklanki (125 ml) letniego mleka
 • pół szklanki (125 ml) letniej wody
 • 50 g masła, roztopionego i przestudzonego*
 • 3/4 łyżeczki soli
 • pół łyżeczki cukru
 • 10 g drożdży suchych lub 20 g drożdży świeżych
 • 2 łyżeczki ziół prowansalskich
 • 4 ząbki czosnku, obrane i zmiażdżone

Ponadto:

 • 2 łyżki masła, roztopionego
 • 40 g startego parmezanu

Mąkę pszenną wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn). Dodać resztę składników i wyrobić, pod koniec dodając roztopiony tłuszcz. Wyrobić ciasto, odpowiednio długo, by było miękkie i elastyczne. Uformować z niego kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, odstawić w ciepłe miejsce, przykryte ręczniczkiem kuchennym, do podwojenia objętości (zajmie to około 1,5 godziny).

Po tym czasie ciasto ponownie (bardzo krótko) wyrobić i podzielić na 15 równych części, około 50 g każda.  Formę o wymiarach 33 x 22 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Uformować kuleczki z ciasta (bułeczki) i odłożyć je do formy, w niewielkich odległościach od siebie – podczas wyrastania i pieczenia się zetkną. Przykryć szczelnie folią spożywczą (by nie wyschły) i pozostawić w cieple na 30 minut (lub dłużej) do podwojenia objętości. Przed samym pieczeniem posmarować roztopionym i przestudzonym masłem, posypać parmezanem.

Bułeczki z czosnkiem, ziołami i parmezanem piec w temperaturze 200ºC przez około 22 minuty. Wyjąć, lekko przestudzić, podawać.

Metoda dla maszynistów:

Wszystkie składniki na ciasto umieścić w maszynie według kolejności: płynne, sypkie, na końcu suche drożdże. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta ’dough’. Po skończeniu programu (1,5 h), ciasto wyjąć, krótko wyrobić. Dalej postępować według powyższego przepisu.

* Zamiast można użyć 40 ml oleju słonecznikowego.

Smacznego :-).

Bułeczki z czosnkiem, ziołami i parmezanem

Bułeczki z czosnkiem, ziołami i parmezanem

Bułeczki z czosnkiem, ziołami i parmezanem

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 113 komentarzy
Szukaj w komentarzach: