Komentarze (308)

Chleb pszenno – żytni to znakomity chleb na zakwasie. Z miękkim i sprężystym miąższem i mocno chrupiącą skórką. Bardzo lubię, gdy w domu pachnie ciepłym chlebem… Polecam!

Składniki na 2 bochenki.

Składniki na zaczyn zakwasowy:

Składniki zaczynu dobrze wymieszać. Umieścić w naczyniu, szczelnie przykryć, następnie pozostawić na 4 godziny do wyrośnięcia w temperaturze pokojowej. W zależności od aktywności i mocy zakwasu etap ten może potrwać dłużej, należy poczekać, aż przynajmniej podwoi objętość. Zaczyn włożyć do lodówki na noc.

Następnego dnia, godzinę przed przygotowaniem ciasta chlebowego, wyjąć starter z lodówki i pokroić na 10 kawałków. Zostawić pod przykryciem.

Kawałki zaczynu połączyć i wyrobić z:

  • 575 g mąki pszennej chlebowej
  • 2 łyżeczki soli
  • 340 – 390 g letniej wody (35 – 39°C).

Ciasto wyłożyć na oprószony mąką blat i zagnieść przez około 12 minut. Powinno powstać ścisłe i delikatnie lepkie ciasto chlebowe. Zostawić do wyrośnięcia na 4 godziny, w ciepłym miejscu i pod przykryciem, składając ciasto trzykrotnie podczas wyrastania (co godzinę).

Wyrośnięte ciasto podzielić na 2 części i uformować dwa owalne bochenki. Oba włożyć do oprószonych mąką koszyków do wyrastania, złączeniami do góry i odłożyć do wyrastania na 3 godziny, pod przykryciem (można przetrzymać w lodówce przez noc). Bochenki wyłożyć na blachę oprószoną mąką i naciąć im wierzchy.

Chleb pszenno – żytni piec w temperaturze 250ºC z parą przez 10 minut. Następnie zmniejszyć temperaturę do 230ºC i piec około 20 – 25 minut, aż bochenek postukany od spodu będzie głuchy. Wyjąć z piekarnika i wystudzić na metalowej kratce.

Smacznego!

Chleb pszenno - żytni (na zakwasie)

 Przepis Tatter z blogu ’Tatter o chlebie’.

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 308 komentarzy
Szukaj w komentarzach: