Chleb z żytem i słonecznikiem to jeden z najsmaczniejszych chlebów na zakwasie z ziarnami. Z mięciutkim, regularnym miąższem, długo pozostający świeży. Polecam!
Składniki na dwa bochenki.
Składniki na zaczyn zakwasowy:
- 200 g mąki żytniej razowej
- 160 g wody
- 1 łyżka aktywnego zakwasu żytniego lub pszennego
Składniki na żytnią namaczankę:
- 167 g łamanego żyta*
- 167 g wody
Składniki na ciasto właściwe:
- 633 g mąki pszennej chlebowej
- 100 – 150 g uprażonych ziaren słonecznika
- 473 g wody
- 21 g soli
- 15 g drożdży świeżych lub 7 g drożdży suchych
- 15 g syropu słodowego, miodu lub cukru demerara
- cała żytnia namaczanka
- cały zaczyn zakwasowy
Składniki zaczynu wymieszać, przykryć szczelnie folią i pozostawić na 14 – 16 godzin w temperaturze pokojowej. W tym samym czasie zalać wrzacą wodą łamane żyto, przykryć folią i rownież pozostawić na 14 – 16 godzin w temperaturze pokojowej.
Po tym czasie wszystkie składniki ciasta i żytnią namaczankę połączyć w naczyniu a następnie zagnieść dokładnie ciasto (przez około 10 minut). Ciasto powinno być średnio luźne i raczej lepkie. Wyrobione ciasto odłożyć przykryte w ciepłe miejsce – na 1-godzinną fermentację (bez składania). Po wyrośnięciu ciasto podzielić na 2 części i z każdej uformować bochenek. Włożyć je do omączonych koszy złączeniem w dół lub do foremek (wysmarowanych uprzednio masłem i wysypanych otrębami) i przykryć folią lub lnianym ręczniczkiem. Zostawić do ponownego wyrośnięcia na 50 – 60 minut.
Piekarnik rozgrzać do 230ºC. Pierwszy bochenek wyłożyć z kosza na kamień, naciąć jego wierzch i wsunąć do pieca (lub piec w foremce). Piec z parą przez 10 minut, następnie obniżyć temperaturę do 220ºC i piec kolejne 25 – 30 minut. Gdyby chleb nabierał zbyt szybko koloru, trzeba zmniejszyć temperaturę piekarnika. Wyjąć z piekarnika, wystudzić na metalowej kratce i w ten sam sposób upiec drugi bochenek.
* Łamane żyto w Polsce można kupić w sklepach eko, ja w UK kupuję w tym sklepie internetowym, można również zastąpić kaszą bulghur lub płatkami żytnimi.
Smacznego!
Przepis pochodzi ze zbiorów Tatter.
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga