Ciasto dyniowe z rodzynkami i orzechami to jesienne ciasto dyniowe; tak pyszne, że aż trudno to sobie wyobrazić… Dla mnie przebija smakiem, aromatem i wilgotnością ciasta z dodatkiem marchewki. Delikatnie przypomina w smaku piernik, aczkolwiek dodatek przypraw korzennych nie dominuje. Ciasto można wzbogacić posiekanymi orzechami. Koniecznie z polewą, która nadaje mu charakteru! Ciasto nie wyrasta super wysokie, choć ja wykorzystałam niedużą formę i wyszedł naprawdę porządny kawałek ciasta.
Uwaga: Ciasto wcześniej istniało na blogu pod nazwą : „Dyniowa krajanka z rodzynkami” – przepis pozostał ten sam. Ciasto można upiec z połowy porcji w formie o średnicy 23 cm, jak na zdjęciach.
Składniki na ciasto dyniowe z rodzynkami i orzechami:
- 2 szklanki mąki orkiszowej razowej
- 1 szklanka drobnego cukru do wypieków
- 1 łyżka zmielonego cynamonu
- 1/2 łyżeczki zmielonych goździków
- 1/2 łyżeczki zmielonej gałki muszkatołowej
- 1/4 łyżeczki zmielonego kardamonu
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- szczypta soli
Ponadto:
- 450 g puree z dyni*
- 4 jajka
- 3/4 szklanki oleju rzepakowego lub słonecznikowego
- 1 szklanka rodzynków
- 1/2 szklanki posiekanych orzechów włoskich lub pekan (niekoniecznie)
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
Pierwsze 9 składników przesiać, wymieszać. W osobnym naczyniu wymieszać puree z dyni, jajka i olej. Dodać suche przesiane składniki i zmiksować tylko do połączenia się składników (można wymieszać rózgą kuchenną), na końcu dodając rodzynki i orzechy. Wymieszać.
Ciasto przelać do formy o wymiarach 33 x 20 cm (lub trochę większej) wyłożonej papierem do pieczenia.
Piec w temperaturze 180ºC przez około 25 minut lub dłużej, do tzw. suchego patyczka. Wystudzić. Można ciasto oprószyć cukrem pudrem lub wykonać kremową polewę charakterystyczną dla ciasta marchewkowego.
Kremowa polewa:
- 225 g kremowego serka typu philadelphia
- 4 łyżki masła, w temperaturze pokojowej
- 3/4 szklanki cukru pudru
- 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
Masło utrzeć z cukrem pudrem do otrzymania lekkiej i puszystej masy maślanej. Dodać pozostałe składniki, utrzeć na gładką masę i posmarować nią wierzch ciasta. Pokroić.
* Można wykorzystać gotowe puree z puszki lub zrobić je samemu – skorzystaj z przepisu na domowe puree dyniowe. To proste!
Smacznego :-).
Według przepisu Bajaderki podanego na forum MniamMniam, zmodyfikowanego.
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga