Komentarze (104)

Crusty Hard Rolls

Bardzo smaczne i oryginalne bułeczki. Ich nazwa wskazuje na to, że wierzch będzie bardziej twardy lub chrupki niż u innych bułeczek – jest, ale nie dużo bardziej ;-). Niemniej warte są Waszego zainteresowania, ponieważ wymagają niewielkiego nakładu pracy, przyjemnie się z nimi pracuje, pięknie rosną i wyglądają niecodziennie :-).

Składniki na około 20 bułeczek:

  • 780 g mąki pszennej (lub mąki pszennej chlebowej)
  • 500 g letniej wody
  • 15 g świeżych drożdży lub 7 g suchych drożdży
  • 1 łyżka cukru
  • 2 łyżeczki soli

Ponadto:

  • 1 jajko wymieszane z łyżką mleka do posmarowania
  • kilka łyżek maku do posypania

Przygotować rozczyn z 260 gramów mąki, letniej wody, cukru i świeżych drożdży. Wszystko wymieszać w misce i zostawić w cieple na 15 minut*. Po tym czasie do rozczynu dodać resztę mąki, sól i wyrobić elastyczne ciasto. Zostawić na 1 godzinę, znów zagnieść i ponownie zostawić do fermentacji na godzinę.

Gotowe ciasto podzielić na 20 części, pozostawić pod przykryciem na 15 minut. Następnie z każdej części ukształtować owalne bułeczki. Ułożyć je na wyłożonej papierem do pieczenia blaszce i pozostawić do podwojenia objętości przez 30 minut (lub dłużej), przykryte lnianym ręczniczkiem. Przed włożeniem do piekarnika bułki posmarować jajkiem roztrzepanym z mlekiem i posypać makiem. Naciąć wzdłuż ostrym nożem.

Piec w temperaturze 220ºC przez 25 minut (piekłam krócej, około 18 minut). Wystudzić na kratce.

Metoda dla maszynistów:

Wszystkie składniki umieścić w maszynie według kolejności: płynne, sypkie, na końcu suche drożdże. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta ’dough’. Po skończeniu programu (1,5 h), ciasto wyjąć, krótko wyrobić, uformować bułeczki. Dalej postępować według powyższego przepisu.

Uwaga – w przypadku alergii na mleko zastąpić je wodą.

* Drożdże suche wystarczy wymieszać z mąką.

Smacznego :-).

Crusty Hard Rolls

Źródło przepisu – Tatter ’Tatter o chlebie’.

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 104 komentarzy
Szukaj w komentarzach: