Komentarze (478)
czeski chleb wiejski

Czeski wiejski chleb to bardzo smaczny, neutralny w smaku chleb na zakwasie, o sprężystym miąższu. Chleb smakuje jak tradycyjny chleb mieszany. Mogłabym jeść taki co drugi dzień, dla odmiany od razowego TatterowcaFantastyczny z ziarnami przypieczonymi na wierzchu. Bardzo polecam!

Składniki na 1 bochenek.

Składniki na czeski wiejski chleb:

  • 150 g aktywnego zakwasu żytniego
  • 300 g letniej wody
  • 400 g mąki pszennej chlebowej (część można zastąpić mąką pszenną razową)
  • 100 g mąki żytniej jasnej
  • 1,5 łyżeczki soli
  • 1 łyżeczka drożdży suchych (4 g) lub 8 g drożdży świeżych*

Ponadto:

  • 1 jajko
  • 1 łyżka mleka
  • nasiona (przykładowo: słonecznik, mak, sezam, siemię lniane) do posypania

Wszystkie składniki na ciasto chlebowe umieścić w misie miksera i wyrobić ciasto hakiem (przez 7 – 8 minut lub dłużej – ręcznie). Powinno być luźne i lepkie. Misę z ciastem przykryć folią spożywczą, odstawić na 10 minut by ciasto odpoczęło i znów wyrobić (przez 5 minut) by było elastyczne.

Wyrobione ciasto pozostawić w cieple na 2 – 2,5 h do podwojenia objętości, przykryte, następnie uformować i przełożyć do wysmarowanej masłem i oprószonej otrębami formy keksowej o wymiarach 12 x 30 cm. Przykryć i pozostawić do podwojenia objętości. Przed samym pieczeniem można posmarować dodatkowym jajkiem roztrzepanym z mlekiem i obsypać nasionami.

Piec w temperaturze 240ºC przez około 40 – 45 minut, do zbrązowienia skórki. W razie konieczności, jeśli bochenek będzie szybko się zarumieniał, obniżyć temperaturę o kilkanaście stopni. Wyjąć z piekarnika i wystudzić na kratce.

Metoda dla posiadaczy maszyny do pieczenia chleba:

Wszystkie składniki umieścić w maszynie do pieczenia, według instrukcji: najpierw płynne, potem sypkie, na końcu drożdże. Nastawić program do wyrabiania ciasta ’dough’, pozostawić do wyrośnięcia. Potem wyjąć, krótko wyrobić, uformować bochenek dalej postępując według powyższego przepisu.

* Drożdże świeże należy najpierw rozpuścić w letniej wodzie.

Smacznego!

Uproszczony przepis pochodzi z forum Cincin.

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 478 komentarzy
Szukaj w komentarzach: