Komentarze (63)

Drożdżówki z nadzieniem cytrynowym

Wiosenne drożdżówki :-). Puszyste, lekkie, drożdżówki z nadzieniem cytrynowym i polewą z kremowego serka z dodatkiem miodu. Pomysł na polewę z miodem – od jednej z Czytelniczek MW. Cały proces przygotowania nie jest trudny, na pewno jest Wam znany z popularnych cynamonek. To zwijane bułeczki ślimaczki, które pieczemy przytulone do siebie w formie, a po wystudzeniu odrywamy. Jeśli nie lubicie polewy z serka philadelphia, można wykonać po prostu cytrynowy lukier :-).

Składniki na drożdżówki z nadzieniem cytrynowym (12 sztuk):

 • 540 g mąki pszennej
 • 80 g drobnego cukru do wypieków
 • 3/4 łyżeczki soli
 • 10 g suchych drożdży lub 20 g drożdży świeżych
 • 75 g masła, roztopionego
 • 250 ml mleka
 • 2 duże jajka

Mąkę pszenną wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn). Dodać resztę składników i wyrobić, pod koniec dodając roztopiony tłuszcz. Wyrobić ciasto, odpowiednio długo, by było miękkie i elastyczne. Uformować z niego kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, odstawić w ciepłe miejsce, przykryte ręczniczkiem kuchennym, do podwojenia objętości (zajmie to około 1,5 godziny).

Po tym czasie ciasto rozwałkować na prostokąt o wymiarach 40 x 30 cm, delikatnie podsypując mąką stolnicę i wałek, by ciasto się nie kleiło.

Przygotowany prostokąt posmarować roztopionym masłem i posypać cukrem i bezpośrednio na ciasto otrzeć skórkę z cytryn (tylko jej żółtą część). Następnie zwinąć ściśle wzdłuż dłuższego boku, na kształt długiej rolady. Ostrym nożem pokroić na mniej więcej 3 – 3,5 cm kawałki* (podzielić na równe 12 części). Ułożyć je w formie o wymiarach 23 x 33 cm (wyłożonej uprzednio papierem do pieczenia) – bułeczki zetkną się ze sobą podczas wyrastania. Przykryć ręczniczkiem kuchennym, odstawić na około 30 minut do ponownego wyrośnięcia (powinny podwoić objętość).

Wyrośnięte bułeczki wstawić do piekarnika rozgrzanego do 180ºC i piec około 18 – 20 minut (piekłam z termoobiegiem, ale można i bez niego). Wyjąć, przestudzić. Lekko ciepłe bułeczki przykryć polewą z serka kremowego, odrywać i podawać.

Nadzienie cytrynowe:

 • 60 g masła
 • 70 – 80 g drobnego cukru do wypieków
 • 3 cytryny (będzie potrzebna jedynie skórka), najlepiej niewoskowane

Masło roztopić, lekko przestudzić.

Polewa z serka kremowego:

 • 40 g masła, roztopionego i przestudzonego
 • 160 g serka kremowego typu philadelphia
 • 4 łyżki jogurtu greckiego
 • 4 łyżki płynnego miodu

Wszystkie składniki powinny być  w temperaturze pokojowej.

W misie miksera umieścić wszystkie składniki i utrzeć do połączenia.

Metoda dla maszynistów:

Wszystkie składniki umieścić w maszynie według kolejności: płynne, sypkie, na końcu suche drożdże. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta „dough”. Po skończeniu programu (1,5 h), ciasto wyjąć, krótko wyrobić. Dalej postępować według powyższego przepisu.

* Dobrym patentem jest również użycie kawałka nitki, którą układamy pod zwiniętym ciastem i zaciskamy na cieście, przekrajając je.

Smacznego :-).

Drożdżówki z nadzieniem cytrynowym

Drożdżówki z nadzieniem cytrynowym

Drożdżówki z nadzieniem cytrynowym

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 63 komentarzy
Szukaj w komentarzach: