Komentarze (246)

 Grahamki

Wreszcie – po upolowaniu w Polsce mąki graham i po kilku próbach pieczenia – przepis idealny. Ciężko mi jednak powiedzieć, czy smakują dokładnie tak samo, jak te z dawnych czasów. Kiedy chciałam sobie przypomnieć w Polsce ich smak, już nie były takie same… A szkoda. I drożdżówki w polskich sklepach jakieś takie inne, ogromne… kto da radę zjeść drożdżówkę wielkości dużego talerza? ;-). I nawet ptasie mleczko wedlowskie już inne… Czy ja mam tylko takie odczucia? Czy w dzieciństwie wszystko wydawało się inne, lepsze? No, ale nie o tym miało być. Grahamki są rewelacyjne. Mięciutkie, z wyczuwalnym aromatem miodu. Świeże nawet kolejnego dnia. Wiem, że Wam posmakują :-).

Składniki na 10 sztuk:

  • 125 ml letniego mleka
  • 125 ml letniej wody
  • 1 łyżka melasy*
  • 1,5 łyżki miodu
  • 1 łyżeczka soli
  • 2,5 szklanki mąki graham**
  • 1 szklanka mąki pszennej chlebowej (plus 2 – 3 łyżki na podsypanie)
  • 30 ml oleju rzepakowego lub słonecznikowego
  • 7 g suchych drożdży lub 14 g świeżych drożdży

Dodatkowo:

  • 1 jajko roztrzepane z 1 łyżką mleka do posmarowania

Obie mąki wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn). Dodać resztę składników i wyrobić, pod koniec dodając olej. Wyrobić ciasto, odpowiednio długo, by było miękkie i elastyczne. Uformować z niego kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, odstawić w ciepłe miejsce, przykryte ręczniczkiem kuchennym, do podwojenia objętości (zajmie to około 1,5 godziny).

Po tym czasie ciasto jeszcze raz krótko wyrobić. Podzielić na około 90 gramowe części, następnie oprószając dłonie mąką uformować w podłużne bułeczki, ułożyć na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Przykryć ręczniczkiem kuchennym, odstawić na 20 – 30 minut do ponownego wyrośnięcia (lub dłużej – powinny podwoić objętość).

Przed samym pieczeniem posmarować jajkiem roztrzepanym z 1 łyżką mleka.

Piec w temperaturze 200ºC przez około 20 – 25 minut. Wyjąć i wystudzić na kratce.

Metoda dla maszynistów:

Wszystkie składniki na ciasto umieścić w maszynie do chleba w kolejności: płynne, sypkie, na końcu suche drożdże. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta ’dough’ (około 1,5 h), po czym ciasto wyjąć, krótko wyrobić i dalej postępować według powyższego przepisu.

* Melasę można zastąpić miodem, jednak nada ona bułeczkom ładniejszego koloru.

** Mąka graham – mąka pszenna typ 1850.

Smacznego :-).

 Grahamki

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 246 komentarzy
Szukaj w komentarzach: