Komentarze (50)
Jagodowy tort bezowy

Jagodowy tort bezowy z prawdziwych jagód wczesną wiosną? Czemu nie, jeśli tylko macie spiżarnię wciąż pełną przetworów :). Torcik jagodowy powstał spontanicznie – pozostały mi białka z innego wypieku, więc szybko przeszukałam szafki i znalazłam prawdziwy skarb – jagody  w syropie. Beza z jagodami aż prosiła się o powstanie. Ach, jak to smakowało…!

Uwaga: to tortu wykorzystałam jagody w syropie ze słoiczka – waga netto 470 g, waga po odcedzeniu 200 g.

Składniki na dwa blaty bezowe:

  • 6 białek (z dużych jajek)
  • szczypta soli
  • 300 g drobnego cukru do wypieków
  • 1 łyżeczka soku z cytryny
  • 2 łyżeczki skrobi ziemniaczanej

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

Dwie płaskie blachy wyłożyć papierem do pieczenia, na nich narysować 2 okręgi o średnicy 21 cm (najprościej odrysować jakiś talerzyk lub miseczkę).

W misie miksera ubić na sztywno białka ze szczyptą soli. Dalej ubijając dodawać cukier, łyżka po łyżce, co bardzo ważne – stopniowo. Powinna powstać gęsta i błyszcząca piana bezowa. Dodać sok z cytryny i ubić. Na końcu delikatnie wmieszać przesianą skrobię ziemniaczaną. Masę bezową wyłożyć równomiernie na narysowane koła.

Piekarnik rozgrzać do temperatury 180ºC. Włożyć do niego obie przygotowane blachy z bezami i natychmiast zmniejszyć temperaturę do 100ºC (z termoobiegiem). Piec/suszyć przez 2 – 2 godziny i 15 minut, aż beza będzie chrupka i wypieczona z wierzchu. Wyłączyć piekarnik – pozostawić do wystudzenia na kilka godzin lub na całą noc.

Składniki na krem jagodowy:

  • 125 g serka mascarpone
  • 200 ml śmietany kremówki 36%
  • 4 pełne łyżki jagód z syropu (odcedzonych)

Wszystkie składniki na krem jagodowy powinny być schłodzone.

W misie miksera umieścić serek mascarpone i jagody z syropu. Zmiksować do połączenia się składników. Śmietanę kremówkę ubić w osobnym pomniku. Dodać do kremu jagodowego, w dwóch turach, delikatnie wymieszać.

Uwaga: do kremu celowo nie dodaję cukru, jagody są przecież z syropu a sama beza też jest bardzo słodka 🙂

Ponadto:

  • pozostałe jagody w syropie ze słoiczka do przełożenia tortu

Wykonanie:

Na paterze położyć jeden z blatów bezowych. Na niego wyłożyć połowę kremu jagodowego, przykryć kilkoma łyżkami odcedzonych jagód z syropu. Przykryć drugim blatem bezowym. Na niego wyłożyć resztę kremu jagodowego, przykryć pozostałymi  odcedzonymi jagodami z syropu. Jagodowy tort bezowy schłodzić przez 30 – 60 minut i podawać.

Smacznego :-).

Jagodowy tort bezowy
Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 50 komentarzy
Szukaj w komentarzach: