Komentarze (75)

Kakaowe beziki z kremem czekoladowym

Kakaowe beziki z kremem czekoladowym są urocze i bardzo, bardzo słodkie :). Mini bezy kakaowe przełożone pysznym kremem z białej czekolady. Przypuszczam, że po kilku sztukach będę miała dość słodyczy na kilka dni… Polecam również upiec zwykłe, białe bezy, które można przełożyć, dla kontrastu, kremem z gorzkiej lub deserowej czekolady. I poczęstować gości dwoma rodzajami :). 

Składniki na kakaowe bezy:

  • 3 białka (120 g), z dużych jajek
  • szczypta soli
  • 180 g drobnego cukru do wypieków
  • 1 łyżka kakao

Białka najlepiej, by były w temperaturze pokojowej – z takich białek po ubiciu otrzymamy największą objętość piany. Nie jest to jednak konieczne.

Białka umieścić w misie miksera i rozpocząć ubijanie (trzepaczką do ubijania białek). Po lekkim spienieniu się białek dodać szczyptę soli i następnie kontynuować ubijanie na wysokich obrotach do momentu otrzymania gęstej, sztywnej piany (można wykonać szybki test odwracając pojemnik z białkami do góry dnem, białka powinny mocno trzymać się misy). Na tym etapie należy uważać, by nie „przebić” białek. Przebite białka będą wyglądały jak zwarzone, zgrupują się w obłoczki, zaczną podchodzić płynem. Jeśli tak się stało – należy je wyrzucić a cały proces przygotowania rozpocząć od nowa.

Do ubitej piany partiami, stopniowo dodawać drobny cukier do wypieków, po jednej łyżce, cały czas ubijając po każdym dodaniu. Uwaga: najczęściej popełnianym błędem jest dodanie całego cukru szybko, na jeden raz, kiedy nie zdąży on ustabilizować piany i nie zdąży się w niej rozpuścić podczas ubijania; taka piana będzie rzadka, bezy z niej nie wyjdą. Cukier powinien rozpuścić się w masie bezowej, co można sprawdzić rozcierając pianę pomiędzy palcami. Powstała piana bezowa będzie gęsta, lśniąca, sztywna. Na sam koniec do piany przesiać kakao i wymieszać delikatnie szpatułką do połączenia.

Dwie płaskie blaszki wyłożyć papierem do pieczenia.

Masę bezową przełożyć do rękawa cukierniczego z gładką, okrągłą końcówką. Wyciskać na blaszkę bezy, pozostawiając między nimi nieduże odstępy (urosną).

Piec w temperaturze 140ºC przez 45 – 60 minut w zależności od piekarnika. Gotowe bezy powinny być kruche i chrupiące z wierzchu, piankowe lub lekko ciągnące się w środku. W razie potrzeby wydłużyć lub skrócić czas pieczenia/suszenia. Wyjąć z piekarnika i wystudzić.

Składniki na krem z białej czekolady:

  • 50 ml śmietanki kremówki 36%, schłodzonej
  • 35 g białej czekolady, posiekanej

Czekoladę roztopić w kąpieli wodnej; przestudzić, choć powinna pozostać płynna.

Śmietankę kremówkę ubić do otrzymania gęstego kremu. Pod koniec ubijania dodawać czekoladę, cienką strużką, cały czas ubijając.

Powstałym kremem z białej czekolada przełożyć wystudzone bezy, następnie schłodzić.

Smacznego!

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 75 komentarzy
Szukaj w komentarzach: