Komentarze (101)

Karmelowe mud cakes

Tym razem nie ja piekłam babeczki. Kiedy do mojej starszej córki przychodzi przyjaciółka, często zamykają się w kuchni i… pieką ;-). Na początku oczywiście wybierają sobie przepis z jednej z książek kulinarnych, do tego dobierają potrzebne akcesoria i produkty. To są ich kulinarne początki, zazwyczaj więc przepisy są proste do wykonania i odtworzenia na zasadzie 'mix and bake’ :-). Choć przyznam, że kiedy weszłam do kuchni i zastałam dziewczyny w trakcie gotowania golden syrupu, mało nie zemdlałam… ;-). Nie mogły go znaleźć w szafce, więc koleżanka mieszała intensywnie w garnuszku karmel a Wiki niemal nad samym garnkiem trzymała tablet z filmikiem z youtube i porównywały, czy wychodzi im tak samo ;-). Pamiętajcie proszę, że jeśli zdecydujecie się przygotować sami domowy golden syrup trzeba zachować niezwykłą ostrożność, mieszanina jest hot, hot, hot! Ale wracając do babeczek – wyszły świetne. Mocno pachnące karmelem (jakby zapach popularnych krówek), 'mud’ – czyli błotne, zakalcowate, gęste po upieczeniu. Niedużo rosną, a jeśli urosną – i tak opadną, porównałabym je do brownies. Jeśli lubicie zapach i smak karmelu – warto upiec :-).

Składniki na 12 babeczek:

  • 125 g masła
  • 100 g białej czekolady, posiekanej
  • 150 g jasnego brązowego cukru
  • 90 g golden syrupu (np. domowego)
  • 160 ml mleka
  • 1 jajko
  • 200 g mąki pszennej
  • pół łyżeczki proszku do pieczenia

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Mąkę z proszkiem do pieczenia przesiać, odłożyć.

W garnuszku umieścić masło, czekoladę, brązowy cukier, golden syrup i mleko. Podgrzewać ma małej mocy palnika, mieszając, do rozpuszczenia się wszystkich składników i otrzymania gładkiej mieszanki. Zdjąć z palnika, przestudzić.

Do wystudzonej mieszanki dodać jajko, wymieszać rózgą kuchenną do połączenia. Dodać przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia, wymieszać z rózgą do połączenia.

Formę do muffinków wyłożyć papilotkami. Ciasto rozdzielić pomiędzy papilotki (będzie dość rzadkie). Piec w temperaturze 160 – 170ºC przez około 30 minut lub do tzw. suchego patyczka. Wyjąć, wystudzić.

Propozycja podania – oprószone cukrem pudrem, z kajmakiem z puszki lub z sosem karmelowym.

Smacznego :-).

Karmelowe mud cakes

Karmelowe mud cakes

Źródło przepisu – magazyn „The Australian Women’s Weekly”.

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 101 komentarzy
Szukaj w komentarzach: