Komentarze (137)

Klejące ciasto z pomarańczami

Klejące, aromatyczne i proste zimowe ciasto z pomarańczami w syropie. Odwrócone – plasterki pomarańczy układamy na dnie formy, na nie przelewamy ciasto na bazie zsiadłego mleka, po upieczeniu nasączamy pozostałym syropem pomarańczowym i przekładamy na paterę układając ciasto spodem do góry.  Do wykonania ciasta nie potrzeba nawet miksera, polecam!

Składniki na pomarańcze w syropie:

  • 2 – 3 sztuki średniej wielkości pomarańczy
  • 150 g cukru
  • 100 ml wody

Pomarańcze wyszorować i wyparzyć. Pokroić w grube plasterki – będziemy potrzebować tyle plasterków, by przykryć nimi dno 23 cm tortownicy.

W płaskim i szerokim garnuszku lub na stalowej patelni zagotować wodę z cukrem. Gotować, do momentu rozpuszczenia się cukru, wymieszać. Na wodę z cukrem wyłożyć plasterki pomarańczy. Gotować, na małej mocy palnika, przez około 12-15 minut. Przez ten czas skórka pomarańczy zmięknie a z wody z cukrem powstanie pyszny pomarańczowy syrop.

Składniki na ciasto:

  • 185 g kefiru lub zsiadłego mleka
  • 110 g masła, roztopionego
  • 3 duże jajka
  • świeżo otarta skórka z 1 pomarańczy
  • 220 g mąki pszennej
  • 3/4 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 160 g drobnego cukru do wypieków

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

W naczyniu wymieszać kefir z roztopionym i lekko przestudzonym masłem. Dodać jajka, cukier, skórkę z pomarańczy i roztrzepać rózgą kuchenną.

Do składników mokrych dodać przesianą mąkę pszenną z sodą oczyszczoną. Wymieszać rózgą tylko do połączenia się składników i uzyskania gładkiej masy, nie dłużej.

Tortownicę o średnicy 23 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Na spodzie poukładać plasterki pomarańczy w syropie, jeden przy drugim. Na nie przelać ciasto, wyrównać.

Klejące ciasto z pomarańczami piec w temperaturze 160ºC przez około 30 minut lub dłużej, do tzw. suchego patyczka. Gorące ciasto uwolnić z foremki. Ostrym nożem w piłką odciąć 'górkę’ (ciasto z nią urośnie, ale nie będzie nam potrzebna), następnie samo ciasto ponakłuwać patyczkiem. Pozostały syrop pomarańczowy delikatnie wylewać na gorące ciasto (zachować 2 łyżki syropu), pozostawić do wystudzenia i nasączenia.

Po wystudzeniu ciasto przełożyć na paterę dnem do góry. 2 łyżkami syropu polać ciasto, by powierzchnia pomarańczy pozostała błyszcząca.

Smacznego :-).

Klejące ciasto z pomarańczami

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 137 komentarzy
Szukaj w komentarzach: