Komentarze (113)

Konfitura z żurawiny

Ten czas przed świętami nie pachniałby tak pięknie gdyby zabrakło konfitury z żurawiny. Dla mnie to najlepszy smak na świecie, zaraz za babciną konfiturą z borówki i gruszki. Warto w tym roku zaopatrzyć się w większe ilości tego owocu, i trzymać w spiżarni to, co najlepsze i najzdrowsze dla naszych bliskich, zamiast przesłodzonych przetworów z konserwantami, jakie znajdziemy w sklepach. Polecam!

Składniki na 2 szklanki konfitury:

  • 500 g żurawiny, świeżej lub mrożonej 
  • 1 jabłko, obrane i starte
  • sok i skórka otarta z jednej cytryny
  • 200 g cukru
  • pół szklanki wody 

Żurawiny umyć, wymieszać z sokiem i skórką z cytryny oraz z cukrem. W garnuszku z grubym dnem umieścić połowę owoców, dodać starte jabłko, pół szklanki wody i zagotować. Gotować na małym ogniu, aż jabłko będzie mięciutkie (około 15 minut) a część wody odparuje, mieszając od czasu do czasu. Po tym czasie dodać resztę owoców i gotować około 30 minut (lub krócej), aż całość zgęstnieje i woda odparuje.

Umieścić w wygotowanych słoikach, zakręcić, odwrócić dnem do góry, przykryć ściereczką. Można też zapasteryzować.

Pasteryzacja:

Spory garnek z szerokim dnem wyłożyć lnianymi ręcznikami kuchennymi. Włożyć słoiki, jeden obok drugiego, nalać wrzątku do 3/4 wysokości słoików, doprowadzić do wrzenia (temperatura wlewanej wody musi się zgadzać z temperaturą słoików, nie może to być np. zimna woda wlewana na gorące słoiki, by nie pękły). Zmniejszyć moc palnika, przykryć i gotować około 20 minut. Po tym czasie słoiki wyjąć i zostawić do całkowitego wystudzenia. Niektóre osoby dodatkowo odwracają słoiki do góry dnem i owijają kocami, tak zostawiając do wystudzenia na całą noc. 

Smacznego :-).

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 113 komentarzy
Szukaj w komentarzach: