Kolejna propozycja na wykorzystanie dyni – każdy znajdzie w tym przepisie coś dla siebie :-). Najbardziej smakowo wyróżnia się dyniowy sernik… tak, to zdecydowanie ciasto dla sernikożerców. Dla wielbicieli kruchego – chrrupiący spód z płatków owsianych i orzechów (trzeba się pilnować, by nie wyjeść zbyt dużo przed upieczeniem, jest tak pyszny). Razem smakują wybornie. Z niedużą ilością dyni, szczyptą imbiru i odrobiną lekkości w dłoniach wyczarujecie ciasto, do którego chętnie wrócicie każdej jesieni. I jest tak pięknie słoneczne, jak polska złota jesień…
Jakiej dyni używam do wypieków? W Polsce dobra odmiana do wypieków to dynia Hokkaido, w Wielkiej Brytanii znana pod nazwą Red Kuri squash. Jest to dynia o delikatnym smaku, mączystym miąższu i intensywnym pomarańczowym kolorze. Ma ona szerokie zastosowanie w kuchni.
Składniki na ciasto:
- 1 szklanka mąki pszennej
- 1/2 szklanki jasnego brązowego cukru
- 115 g masła, schłodzonego i pokrojonego na kawałki
- szczypta soli
- 1 szklanka orzechów pekan (lub włoskich)
- 3/4 szklanki płatków owsianych
Pierwsze cztery składniki zmiksować w malakserze, aż powstaną spore okruszki (można również ciasto przygotować ręcznie, siekając składniki nożem). Dodać orzechy i drobno posiekać. Wsypać płatki owsiane i miksować, aż ciasto zacznie tworzyć wilgotne grudki.
1 szklankę powstałych okruszków odłożyć. Resztę okruszków wsypać do kwadratowej formy o wymiarach 23 x 23 cm (wyłożonej uprzednio papierem do pieczenia) i wylepić nimi dno. Podpiec na lekko rumiany kolor, przez około 15 minut w temperaturze 180ºC.
Odłożone okruszki rozsypać na płaskiej blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i piec w tej samej temperaturze do lekkiego zrumienienia, mieszając od czasu do czasu, około 5 minut. Wyjąć z piekarnika i przestudzić.
W międzyczasie przygotować masę serowo – dyniową.
Składniki na masę serowo – dyniową:
- 225 g serka kremowego typu philadelphia (lub twarogu półtłustego zmielonego trzykrotnie)
- 3/4 szklanki puree z dyni*
- 1/2 szklanki cukru
- 1 jajko
- 1½ łyżeczki cynamonu
- 1 łyżeczka zmielonego imbiru
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
Wszystkie składniki przełożyć do naczynia i zmiksować na gładką masę. Wylać na ciepły spód. Piec około 20 minut, aż masa się zetnie na środku a brzegi zaczną się lekko unosić.
Na wierzch:
- 1 szklanka gęstej kwaśnej śmietany 18%
- 2 łyżki cukru
- kilka kropel ekstraktu z wanilii
Wszystkie składniki wymieszać, następnie równo rozprowadzić po gorącym cieście. Wstawić do piekarnika i piec dodatkowe 5 minut. Ciasto wystudzić. Wystudzone ciasto posypać upieczonymi okruszkami, lekko wciskając je w masę.
Schłodzić w lodówce przez minimum 3 godziny, pokroić na kwadraty.
* Można wykorzystać gotowe puree z puszki lub zrobić je samemu – skorzystaj z przepisu na domowe puree dyniowe. To proste!
Smacznego 🙂
Źródło przepisu – magazyn Bon Appétit.
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga