Komentarze (547)

Jaka jest Wasza ulubiona kremówka? Może wadowicka lub z lokalnej cukierni? Choć jestem wielką fanką napoleonek (w moich stronach z masą budyniową), nie mogłam sobie pozwolić na to, by na Moich Wypiekach nie było najlepszego przepisu na kremówki. Dwie warstwy ciasta francuskiego na maśle a pomiędzy nimi warstwa budyniowa i śmietankowa o lekkim smaku prawdziwej wanilii… 

Składniki na 12 sztuk.

Składniki:

  • 2 płaty ciasta francuskiego na maśle (320 g każdy)

Przygotować 2 większe płaskie blaszki, wyłożyć je papierem do pieczenia. Na każdą z blaszek wyłożyć gotowy płat ciasta francuskiego, ocieplić go do temperatury pokojowej. Ponakłuwać widelcem.

Piec w temperaturze 200ºC przez około 25 – 30 minut lub do ciemnozłotego koloru. W czasie pieczenia ciasto będzie rosło i puszyło się do góry – należy przekłuwać wszystkie nierówności widelcem, by ciasto nie wyrosło wysokie. Ciasto powinno być dobrze wypieczone, ale płaskie. Po tym czasie ciasto wyjąć z piekarnika, przełożyć na kratkę i wystudzić.

Formę o wymiarach 20 x 30 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Upieczone blaty ciasta przyciąć do wymiarów foremki (najprościej okrągłym nożem do pizzy lub nożem z piłką), choć może się okazać, że ciasta nie trzeba będzie przycinać.

Składniki na krem budyniowy:

  • 500 ml mleka
  • 250 ml śmietanki kremówki 30 lub 36%
  • 1 łyżeczka pasty waniliowej (lub nasionka z 1 laski wanilii lub 18 g cukru wanilinowego)
  • 120 g cukru
  • 6 żółtek, z dużych jajek
  • 3 łyżki skrobi ziemniaczanej
  • 1 łyżka mąki pszennej
  • 50 g masła, w temperaturze pokojowej

W garnku zagotować 350 ml mleka z cukrem. Po zagotowaniu dolać do niego śmietankę kremówkę i pastę waniliową, wymieszać, zagotować.

W międzyczasie, w osobnej miseczce zmiksować pozostałe 150 ml mleka z żółtkami, skrobią ziemniaczaną i mąką pszenną (najlepiej blenderem, by nie było grudek). Wlać do zagotowanej mieszanki i ugotować jak budyń – mieszając często by nie zrobiły się grudki i by masa zgęstniała, następnie pogotować przez 2 minuty. Budyń ściągnąć z palnika, do gorącego dodać masło pokrojone na kawałki i wymieszać do roztopienia się masła. Przełożyć do miseczki i przykryć folią spożywczą (folia powinna dotykać powierzchni budyniu) i odłożyć do przestudzenia.

Na spód formy położyć pierwszy z upieczonych blatów ciasta francuskiego (nakłuwaną stroną do góry, by się nie kruszył). Na wierzch położyć krem budyniowy (może być lekko ciepły), wyrównać. Wystudzić przed nałożeniem kremu śmietankowego.

Składniki na krem śmietankowy:

  • 500 ml śmietanki kremówki 30 lub 36%, schłodzonej*
  • 6 g (2 łyżeczki) żelatyny w proszku + 30 ml zimnej wody
  • 1 łyżeczka cukru pudru

Żelatynę w proszku zalać wodą, następnie wymieszać i odstawić na 10 minut do napęcznienia. Postawić na palniku i podgrzewać, mieszając, do całkowitego rozpuszczenia się żelatyny lub podgrzać w mikrofali. Nie doprowadzać do wrzenia (żelatyna straci swoje właściwości żelujące). Zdjąć z palnika, przestudzić, ale nie można dopuścić do stężenia.

Śmietankę kremówkę ubić, pod koniec dodając cukier puder a następnie rozpuszczoną i przestudzoną żelatynę (aby w bitej śmietanie nie zrobiły się grudki żelatyny należy najpierw dodać do żelatyny 2 – 3 łyżki ubitej śmietanki i rozprowadzić).

Wykonanie:

Na wystudzone ciasto z kremem budyniowym wyłożyć krem śmietankowy. Przykryć drugim płatem ciasta francuskiego (pokrojonym wcześniej na 12 części, stroną nakłuwaną widelcem do masy śmietankowej). Oprószyć cukrem pudrem.

Ciasto kremówka przechowywać w lodówce.

* W UK można użyć double cream – wtedy pominąć żelatynę w przepisie, nie będzie potrzebna.

Smacznego!

Kremówka

 

Kremówka
Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 547 komentarzy
Szukaj w komentarzach: