Jaka jest Wasza ulubiona? Może wadowicka lub z lokalnej cukierni? 🙂 Choć jestem wielką fanką napoleonek (w moich stronach z masą budyniową), nie mogłam sobie pozwolić na to, by na Moich Wypiekach nie było najlepszego przepisu na kremówki :-). Dwie warstwy ciasta francuskiego na maśle a pomiędzy nimi dwie warstwy – kremowa i śmietankowa o lekkim smaku prawdziwej wanilii… Ciastko jest dość kaloryczne, ale możemy je lekko 'odchudzić’ rezygnując z warstwy śmietankowej. Przemyślcie jednak, czy warto.. ;-).
Składniki na 12 dużych kremówek:
- 2 płaty ciasta francuskiego na maśle (320 g każdy)
Przygotować 2 większe płaskie blaszki, wyłożyć je papierem do pieczenia. Na każdą z blaszek rozłożyć gotowy płat ciasta francuskiego, ocieplić go do temperatury pokojowej. Ponakłuwać widelcem.
Piec w temperaturze 200ºC przez około 25 – 35 minut do ciemnozłotego koloru. W czasie pieczenia ciasto będzie rosło i puszyło się do góry – należy przekłuwać wszystkie nierówności widelcem, by ciasto nie wyrosło wysokie. Ciasto powinno być dobrze wypieczone, ale płaskie.
Po tym czasie ciasto przełożyć na kratkę, wystudzić.
Blaszkę o wymiarach 20 x 30 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Upieczone blaty ciasta przyciąć do wymiarów blaszki (najprościej okrągłym nożem do pizzy lub nożem z piłką).
Składniki na masę kremową:
- 2 szklanki mleka*
- 1 szklanka śmietany kremówki 36%
- 1 łyżeczka pasty wanilliowej (lub nasionka z 1 laski wanilii lub 25 g cukru wanilinowego)
- 150 g cukru
- 6 żółtek
- 3 łyżki mąki ziemniaczanej**
- 1 łyżka mąki pszennej
- 100 g masła, w temperaturze pokojowej
W garnuszku z grubszym dnem zagotować 1,5 szklanki mleka z cukrem. Po zagotowaniu dolać do niego kremówkę, dodać pastę waniliową, wymieszać, zagotować.
W międzyczasie, w osobnej miseczce zmiksować pozostałe pół szklanki mleka z żółtkami, mąką ziemniaczaną i pszenną (najlepiej blenderem, by nie było grudek). Wlać do zagotowanej masy i ugotować jak budyń – mieszając często by nie zrobiły się grudki i by masa zgęstniała. Masę przykryć folią spożywczą (folia powinna dotykać powierzchni budyniu) i odłożyć do całkowitego wystudzenia.
W misie miksera utrzeć masło na jasną, puszystą masę. Dodać wystudzony budyń, w trzech turach, cały czas ucierając.
Na spód blaszki położyć pierwszy z blatów francuskich (tą nakłuwaną przez Was stroną do góry, by się nie kruszyło). Na wierzch położyć masę kremową, wyrównać. Schłodzić w lodówce przez 1 – 2 godziny.
Składniki na masę śmietankowa:
- 500 ml śmietany kremówki 36%, schłodzonej***
- 2 łyżeczki żelatyny w proszku lub 2 listki żelatyny
- 1 łyżka cukru pudru
Żelatynę w proszku zalać wodą tylko do jej przykrycia, odstawić na 10 minut do napęcznienia. Postawić na palniku i podgrzewać, mieszając, do całkowitego rozpuszczenia się żelatyny lub podgrzać w mikrofali. Nie doprowadzać do wrzenia (żelatyna straci swoje właściwości żelujące). Zdjąć z palnika, przestudzić, ale nie można dopuścić do stężenia.
Śmietanę kremówkę ubić, pod koniec cukier a następnie rozpuszczoną i przestudzoną żelatynę (najpierw warto dodać do niej z 2 – 3 łyżki ubitej kremówki, rozprowadzić).
Wykonanie:
Wyjać ciasto z lodówki i wyłożyć na nie masę śmietankową (ja wyłożyłam ją przy pomocy szprycy z końcówką w kształcie gwiazdki). Przykryć płatem ciasta francuskiego (pokrojonym wcześniej na 12 części, stroną nakłuwaną widelcem do masy śmietankowej). Oprószyć cukrem pudrem.
Przechowywać w lodówce.
* 1 szklanka o pojemności 250 ml
** 1 płaska łyżka o pojemności 15 ml
*** w UK można użyć double cream – wtedy pominąć żelatynę w przepisie, nie będzie potrzebna
Smacznego :-).
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga