Komentarze (238)

Kruche maślane różyczki

Podczas gdy niektórzy z Was odgrzewają wczorajsze pączki, ja już wybiegam myślami kilka dni naprzód. Przypominam, że 8 marca obchodzimy Święto Kobiet :-). Z tej okazji upiekłam kruche różyczki z ulubionego ciasta ciasteczkowego. Inspiracją był dla mnie dawny przepis znaleziony jeszcze za czasów, jak udzielałam się na gazetowej Galerii Potraw, a Moje Wypieki były jeszcze w powijakach ;-). Z ciastem doskonale się pracuje. Bardzo ważne przy pieczeniu róż jest wyczucie swojego piekarnika; jeśli będzie słabo nagrzany, a ciasto zbyt krótko schłodzone, różyczki po prostu się rozpłyną.. dlatego polecam upieczenie 1 – 2 sztuk na próbę. Podczas pieczenia róże rozchylają płatki, które po wystudzeniu ciasteczek można dowolnie udekorować, wedle fantazji. Polecam, wyglądają przepięknie!

Składniki na około 20 sztuk:

  • 180 g masła, zimnego
  • 150 g cukru pudru
  • 350 g mąki pszennej
  • 1 duże jajko
  • 1 żółtko
  • 2 łyżeczki wody różanej (lub ekstraktu z wanilii) lub nasionka z 1 laski wanilii
  • szczypta soli

Wszystkie składniki wrzucić do malaksera i zmiksować, aż ciasto będzie tworzyło gładką kulę. Można również wszystkie składniki umieścić w misie, posiekać szybko nożem, krótko wyrobić, do połączenia. Ciasto owinąć folią spożywczą i schłodzić w lodówce przez 30 – 60 minut.*

Po tym czasie ciasto wyjąć z lodówki, rozwałkować na grubość 1,5 – 2 mm. Wykrawać z ciasta kółka o średnicy 7 – 8 cm (nie większe). Układać je po 4, jak na załączonym zdjęciu. Zwinąć, następnie przekroić na pół. Powstaną 2 różyczki. Rozchylić płatki różyczek. Ułożyć je na blaszce do pieczenia wyłożonej papierem do pieczenia; jeśli blaszka jest nieprzywierająca papier można pominąć.

Kruche_maślane_różyczki

Kruche_maślane_różyczki

Kruche_maślane_różyczki

Kruche_maślane_różyczki

Kruche_maślane_różyczki

Kruche_maślane_różyczki

Blaszki z różyczkami umieścić w lodówce na około 2 godziny.

Po tym czasie piec w temperaturze 200ºC przez około 15 minut (pierwsze 5 minut piekłam w temperaturze 230ºC, by róże się zapiekły i nie rozpłynęły na blaszce). Warto na próbę upiec 1 – 2 różyczki, by 'wyczuć' swój piekarnik. Pieczenie można wydłużyć, przykrywając róże folią aluminiową, by się z wierzchu nie spaliły – róże są dość grube i ciasto może potrzebować więcej czasu, by dobrze wypiec się w środku. Wystudzić na kratce.

Przechowywać w szczelnym pojemniku do 7 dni.

* na tym etapie można też ciasto zamrozić

Smacznego :-).

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 238 komentarzy
Szukaj w komentarzach: