Komentarze (138)

Mazurek orzechowo - bezowy

Mazurek staropolski, przepis na mazurek orzechowo – bezowy według Lucyny Ćwierczakiewiczowej. Zmieniłam jedynie sposób pieczenia i temperatury, uzyskując w ten sposób zupełnie inaczej prezentujące się ciasto. Oryginalnie na mazurku była miękka i gąbczasta pianka bezowa, na której po upieczeniu układało się bakalie. Obniżyłam i wydłużyłam temperaturę pieczenia uzyskując pyszną, chrupką bezę. Samo ciasto – lekko zakalcowe, klejące, ciężkie przez nadmiar orzechów, które kruszeje i zyskuje w smaku po kilku dniach. Przepis dla osób, które 'cierpią’ na nadmiar orzechów włoskich – wykorzystajcie je w świątecznych mazurkach :-).

Uwaga: mazurek pieczemy przynajmniej 2 dni przed świętami, by zdążył skruszeć. Przechowujemy w temperaturze pokojowej pod kloszem do ciasta.

Składniki:

  • 3 duże jajka, białka i żółtka osobno
  • 180 g drobnego cukru do wypieków + dodatkowe 150 g na bezę
  • 120 g masła
  • 120 g mąki pszennej
  • 250 g zmielonych orzechów włoskich
  • garść orzechów włoskich, posiekanych, do posypania
  • andrut lub wafel do wyłożenia tortownicy

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

W misie miksera umieścić żółtka i 180 g cukru. Utrzeć do powstania jasnej i puszystej masy żółtkowej (kogel-mogel). Stopniowo dodawać masło, łyżka po łyżce, cały czas ubijając/ucierając. Zmienić przystawkę miksera na miksującą i dodać mąkę, zmiksować. Dodać zmielone orzechy włoskie, zmiksować.

Tortownicę o średnicy 25 cm wyłożyć adrutem, który przyciąć do wymiarów formy. Na andrut wyłożyć ciasto, wyrównać. Włożyć do piekarnika rozgrzanego do 175ºC i piec przez 20 minut.

W międzyczasie zacząć ubijanie piany z białek. Kiedy piana będzie sztywna zacząć dodawać cukier – 150 g, łyżka po łyżce, powoli, ubijając po każdym dodaniu. Powinna powstać gęsta, błyszcząca masa bezowa.

Po 20 minutach podpiekania wyjąć ciasto z piekarnika i rozłożyć delikatnie bezę, posypać posiekanymi orzechami włoskimi. Obniżyć temperaturę do 140ºC i piec kolejne 30 minut , następnie obniżyć temperaturę do 120ºC C i piec kolejne 30 – 40 minut. Beza powinna być chrupiąca i wypieczona z wierzchu. Mazurek orzechowo – bezowy wyjąć, wystudzić.

Smacznego :-).

Mazurek orzechowo - bezowy

Mazurek orzechowo - bezowy

Źródło przepisu – „Kuchnia Lucyny Ćwierczakiewiczowej – Wypieki”, zmodyfikowany.

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 138 komentarzy
Szukaj w komentarzach: