Komentarze (188)

Millers loaf

Millers loaf to chleb na pszennym zakwasie, przygotowany z mieszanki mąk: pszennej, pszennej razowej i żytniej. Z bardzo chrupiącą i dobrze wypieczoną skórką, o sprężystym, drobnym miąższu… Bardzo polecam!

Składniki na 2 bochenki.

Składniki na Millers loaf:

  • 390 g aktywnego zakwasu pszennego
  • 440 g mąki pszennej chlebowej
  • 145 g mąki pszennej razowej
  • 145 g mąki żytniej jasnej
  • 360 ml wody
  • 20 g soli

W misie miksera umieścić wszystkie składniki za wyjątkiem soli. Wyrabiać hakiem na wolnych obrotach przez 4 minuty, następnie zwiększyć prędkość na średnią i wyrabiać dodatkowe 3 minuty do dokładnego połączenia ciasta. Misę przykryć i odstawić na 20 minut. Po tym czasie ciasto oprószyć solą i miksować przez 1 minutę na wolnych obrotach, następnie 4 minuty na szybszych, do uformowania elastycznego ciasta. Ciasto przykryć, odstawić na godzinę na wyrastanie, następnie po godzinie ciasto odgazować (krótko wyrobić), złożyć i znowu odstawić na godzinę.

Po tym czasie ciasto podzielić na 2 bochenki (według autorów przepisu na 3 bochenki, 500-gramowe). Ciasto uformować, ułożyć w oprószonych mąką koszach do wyrastania, przykryć dokładnie folią i włożyć do lodówki na 8 – 12 godzin.

Kolejnego dnia wyciągnąć z lodówki do temperatury pokojowej (25°C, więc nieco cieplejszej) i pozostawić na 1 – 4 godziny, aż bochenki powiększą się o 2/3 względem początkowego rozmiaru.

Piekarnik rozgrzać do najwyższej temperatury – 250ºC. Bochenki przełożyć na rozgrzany kamień, naciąć i piec z parą nie dłużej niż 40 minut, w połowie pieczenia obniżając nieco temperaturę (obniżyłam do 220ºC). Upieczone postukać od spodu – powinny być głuche. Wyjąć z piekarnika i wystudzić na metalowej kratce.

Smacznego!

Millers loaf

Przepis pochodzi z 'Bourke Street Bakery’ (autorzy: Paul Allam i David McGuinness).

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 188 komentarzy
Szukaj w komentarzach: