Komentarze (71)

Mini-bochenki z czekoladową niespodzianką

Delikatne, mięciutkie, lekko słodkie chlebki z ciepłą czekoladą w środku… Doskonałe na drugie śniadanie, również w postaci bułeczek (z czekoladą lub bez). Nietrudne do wykonania, a wnętrze naprawdę zaskoczy domowników :-).

Składniki na 6 mini-bochenków:

  • 250 g mąki pszennej chlebowej
  • 2 łyżki masła, roztopionego
  • pół łyżeczki soli
  • 2 łyżki cukru
  • 1 łyżeczka suchych drożdży (4 g) lub 8 g drożdży świeżych
  • 2 jajka, lekko roztrzepane
  • 3 łyżki mleka
  • 50 g gorzkiej czekolady

Ponadto:

  • cukier puder lub kakao

Mąkę pszenną wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn). Dodać resztę składników i wyrobić, pod koniec dodając roztopiony tłuszcz. Wyrobić ciasto, odpowiednio długo, by było miękkie i elastyczne. Uformować z niego kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, odstawić w ciepłe miejsce, przykryte ręczniczkiem kuchennym, do podwojenia objętości (zajmie to około 1,5 godziny).

Po tym czasie ciasto wyjąć na powierzchnię oprószoną mąką, krótko wyrobić. Podzielić na 6 części, czekoladę również podzielić na 6 kawałków. Każdy kawałek ciasta rozwałkować na prostokąt 7 x 10 cm, na środek nałożyć czekoladę, zawinąć, uformować mały bochenek.

Formy (10 x 5,5 x 3,5 cm) natłuścić masłem i oprószyć mąką pszenną. W każdej umieścić gotowe ciasto, przykryć i pozostawić w cieple do podwojenia objętości na kolejne 40 – 60 minut.

Piec w temperaturze 200ºC przez 12 – 15 minut, aż będą dobrze wyrośnięte i rumiane. Wyjąć z foremek i studzić na kratce. Przed podaniem udekorować pudrem lub kakao.

Metoda dla maszynistów:

Wszystkie składniki na ciasto umieścić w maszynie do chleba w kolejności: płynne, sypkie, na końcu suche drożdże. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta ’dough’ (około 1,5 h), po czym ciasto wyjąć, krótko wyrobić i dalej postępować według powyższego przepisu.

Smacznego :-).

Mini-bochenki z czekoladową niespodzianką

Mini-bochenki z czekoladową niespodzianką

Przepis Sary Lewis z 'The bread book’.

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 71 komentarzy
Szukaj w komentarzach: