Komentarze (17)
pączki z truskawkami

Mini pączki nadziane bitą śmietana i truskawkami. Obtoczone w drobnym cukrze do wypieków. O połowę mniejsze niż tradycyjnej wielkości pączki, ale przez syte nadzienie może nie zjecie zbyt dużo ;). Wykorzystajcie do przygotowania ciasta zbliżające się ciepłe dni – wtedy ciasto na pączki z truskawkami urośnie Wam jak na drożdżach ;). 

Składniki na 21 sztuk:

 • 420 g mąki pszennej
 • 10 g drożdży suchych lub 20 g drożdży świeżych
 • 75 g drobnego cukru do wypieków
 • 75 g masła, roztopionego i przestudzonego
 • 170 ml mleka
 • 2 duże jajka
 • świeżo otarta skórka z 1 pomarańczy
 • pół łyżeczki soli

Mąkę pszenną przesiać, wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn).

Dodać pozostałe składniki na ciasto i wyrobić, pod koniec dodając roztopiony tłuszcz. Wyrabiać kilka minut, aż ciasto będzie gładkie i miękkie (starając się nie dosypywać mąki, mimo iż ciasto będzie się lekko kleiło; polecam wyrabiać mikserem z hakiem do ciasta drożdżowego lub w maszynie do pieczenia chleba). Wyrobione ciasto uformować w kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, przykryć i odstawić w ciepłe miejsce do podwojenia objętości (około 1,5 godziny).

Po tym czasie ciasto wyjąć na oprószony mąką blat, krótko wyrobić. Formować ręcznie – odrywać kawałki ciasta, odważyć około 40 g na każdy pączek, formować kulki, następnie odłożyć je na ręczniczek lub stolnicę oprószoną mąką pszenną. Pączki przykryć i pozostawić w cieple do podwojenia objętości (około 25 – 35 minut w zależności od temperatury otoczenia; pączki powinny być dobrze napuszone, ale nie przerośnięte).

Po wyrośnięciu smażyć pączki w oleju rozgrzanym do temperatury 175ºC, z każdej strony, do rumianego koloru. Temperatura oleju nie powinna być zbyt wysoka, ponieważ pączki szybko zbrązowieją od zewnątrz, a w środku będą surowe. Bezpośrednio po usmażeniu odkładać na bibułkę do odsączenia, następnie jeszcze ciepłe obtaczać w drobnym cukrze do wypieków (poniżej w składnikach) i odkładać na tacę.

Ponadto:

 • 1/2 szklanki drobnego cukru do wypieków, do obtoczenia pączków
 • 300 ml śmietany kremówki 36%, schłodzonej
 • 1 łyżeczka cukru pudru
 • kilka łyżek dżemu truskawkowego
 • 200 g truskawek, przekrojonych

Śmietanę kremówkę ubić z cukrem pudrem. Pączki naciąć od góry do 3/4 głębokości, następnie wypełnić bitą śmietaną wyciskaną z rękawa cukierniczego, zostawiając miejsce na łyżeczkę dżemu i kawałki truskawek.

Metoda dla maszynistów:

Wszystkie składniki na ciasto umieścić w maszynie do chleba w kolejności: płynne, sypkie, na końcu drożdże. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta ‚dough’ (około 1,5 h), po czym ciasto wyjąć, krótko wyrobić i dalej postępować według powyższego przepisu.

Pączki z truskawkami przechowywać w temperaturze pokojowej i jak najszybciej zjeść ;).

Smacznego :-).

pączki z truskawkami

 

pączki z truskawkami
Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 17 komentarzy
Szukaj w komentarzach: