Komentarze (178)

małpi chlebek

Amerykański słodki chlebek cynamonowy 'tear & share’, czyli w postaci drożdżowych kuleczek do odrywania. Obłędny, nie można go opisać innym słowem! Słodki, lepiący, mięciutki, pachnący… Może wykorzystacie ostatnie (chyba) dni ciepła i nastawicie ciasto drożdżowe? Wykonanie jest proste i znacie je już z innego podobnego blogowego wypieku – spiced bubble bread. Kuleczki po uformowaniu obtaczamy w roztopionym maśle i słodkiej posypce cynamonowej, która pod wpływem temperatury zamienia się w karmel, który spływa po całym chlebku… Tutaj słodkość, kleistość, aromatyczność została podciągnięta do granic możliwości; może dlatego tak trudno się od niego oderwać? ;-). 

Monkey bread  – składniki:

  • 490 g mąki pszennej
  • 10 g drożdży suchych lub 20 g drożdży świeżych
  • 250 ml mleka
  • 85 ml wody
  • 50 g drobnego cukru do wypieków
  • 1 łyżeczka soli
  • 30 g masła, roztopionego

Mąkę pszenną wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn). Dodać resztę składników i wyrobić, pod koniec dodając roztopiony tłuszcz. Wyrobić ciasto, odpowiednio długo, by było miękkie i elastyczne. Uformować z niego kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, odstawić w ciepłe miejsce, przykryte ręczniczkiem kuchennym, do podwojenia objętości (zajmie to około 1,5 godziny).

Ciasto wyjąć z naczynia, krótko zagnieść i rozwałkować na kwadrat o boku 23 cm. Ostrym nożem lub nożem do pizzy naciąć ciasto wzdłuż 7 razy by otrzymać 8 pasów, następnie 7 razy w poprzek, by otrzymać równą  kratkę, czyli 64 małe kwadraciki, z których uformować kulki. To jest jeden ze sposobów szybkiego formowania ciasta, można też po prostu odrywać z ciasta małe porcje o wielkości połowy piłeczki do ping ponga i formować w kulki.

Przygotować formę z kominkiem o pojemności 2,5 litra i wysmarować ją łyżką masła. Uformowane kulki obtaczać najpierw w roztopionym i przestudzonym maśle a następnie w cynamonowej posypce i układać w formie, jedna obok/na drugiej. Po ułożeniu wszystkich przykryć lnianym ręczniczkiem kuchennym i pozostawić do podwojenia objętości na około 45 minut, w ciepłym miejscu. Ciasto powinno wyrosnąć do brzegów formy.

Monkey bread piec około 25 – 30 minut w temperaturze 180ºC. Wyjąć i natychmiast przełożyć z formy na talerz, następnie wystudzić  lub podawać ciepły (pozostawienie w formie ciepłego ciasta spowoduje przyklejenie się jego do formy).

Cynamonowa posypka:

  • 1 szklanka jasnego (miałkiego) brązowego cukru
  • 2 łyżeczki cynamonu

Cukier i cynamon wymieszać.

Ponadto:

  • 115 g masła, roztopionego, do obtoczenia kulek

Metoda dla maszynistów:

Wszystkie składniki na ciasto umieścić w maszynie w kolejności: płynne, sypkie, na końcu suche drożdże. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta „dough” (około 1,5 h), po czym wyjąć ciasto, krótko zagnieść i dalej postępować według powyższego przepisu.

Smacznego :-).

Monkey bread (małpi chlebek)

Monkey bread (małpi chlebek)

Źródło przepisu – Mel’s Kitchen Cafe.

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 178 komentarzy
Szukaj w komentarzach: