Komentarze (66)

Słodkie zajączki z lukrem

Słodkie drożdżówki w kształcie wielkanocnych zajączków :-). Frajda dla dzieci, pyszne lukrowane bułeczki. Słodkie zajączki z lukrem możecie przygotować już teraz, w okresie przedwielkanocnym, np. na drugie śniadanie. Posypka cukrowa nie jest oczywiście konieczna, ale dodaje zającom uroku. Polecam!

Składniki na około 15 zajączków:

  • 500 g mąki pszennej
  • 15 g suchych drożdży lub 30 g świeżych drożdży
  • 1/4 szklanki i 2 łyżki cukru
  • 2 jajka
  • 250 ml mleka
  • pół łyżeczki soli
  • 70 g masła, roztopionego i przestudzonego

Mąkę pszenną wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn). Dodać resztę składników i wyrobić, pod koniec dodając roztopiony tłuszcz. Wyrobić ciasto, odpowiednio długo, by było miękkie i elastyczne. Uformować z niego kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, odstawić w ciepłe miejsce, przykryte ręczniczkiem kuchennym, do podwojenia objętości (zajmie to około 1,5 godziny).

Po tym czasie ciasto ponownie krótko wyrobić i podzielić na około 15 części, mniej więcej 70 gramowych, uformować kulki. Z każdej kulki ciasta oderwać kawałek 10 g i uformować z niego okrągły ogonek. Z reszty ciasta uformować długi na 32 – 35 cm wałeczek z ciasta. Ogonek przykleić do wałeczka, dokładnie pośrodku (ogonek ma leżeć na blacie, nie na wałeczku). Następnie chwycić wałeczek za końce i zawinąć nad ogonkiem.  Trzymając nadal za końce skręcić wałeczek ponownie, jak świderek. Końce wałeczka będą teraz uszkami zająca.

Tak uformowane zajączki układać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia (2 blaszki), w sporych odległościach od siebie. Przykryć luźno folią spożywczą lub lnianym ręczniczkiem i pozostawić w cieple do czasu podwojenia objętości (około 45 minut).

Piec w temperaturze 180ºC przez około 15 – 18 minut. Wyjąć, jeszcze ciepłe polukrować.

Dodatkowo:

  • 1,5 szklanki cukru pudru
  • 4 łyżki gorącej wody lub soku z cytryny
  • posypka cukrowa, do oprószenia ogonka

Cukier puder wsypać do miseczki, rozetrzeć grzbietem łyżki z gorącą wodą (jeśli lukier będzie zbyt gęsty, można dodać odrobinę wody więcej, jeśli zbyt rzadki – więcej cukru pudru). Polukrować bułeczki, ogonek posypując posypką cukrową zanim lukier wyschnie.

Metoda dla maszynistów:

Wszystkie składniki na ciasto umieścić w maszynie do chleba w kolejności: płynne, sypkie, na końcu suche drożdże. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta ’dough’ (około 1,5 h), po czym ciasto wyjąć, krótko wyrobić i dalej postępować według powyższego przepisu.

Smacznego :-).

Słodkie zajączki z lukrem

Słodkie zajączki z lukrem

Słodkie zajączki z lukrem

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 66 komentarzy
Szukaj w komentarzach: