Komentarze (225)

Słynne owsiano – kokosowe ciastka, z domieszką golden syrupu. Podczas I Wojny Światowej pieczone przez australijskie matki i żony dla ich chłopców walczących w Australian and New Zealand Army Corps (ANZAC). Dlatego z początku zwane były ‚ciastkami żołnierzy’. Przepis został tak skonstruowany, by dobrze znosiły daleki transport… Ciastka są pyszne. Chrupiące w dniu pieczenia, łagodniejące i bardziej miękkie po kilku dniach przechowywania. Warto wypróbować!

Składniki na 20 – 25 ciastek:

  • 85 g płatków owsianych
  • 85 g wiórków kokosowych
  • 100 g mąki pszennej
  • 70 g cukru pudru
  • 100 g masła, roztopionego
  • 1 łyżka golden syrupu /można zastąpić płynnym miodem/
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej

Do naczynia wsypać płatki owsiane, wiórki kokosowe, mąkę i cukier, wymieszać. W małym rondelku roztopić masło, dodać golden syrup, wymieszać (nie gotować). Sodę wymieszać w szklance z 2 łyżkami wrzącej wody, wlać do rondelka z masłem i syrupem, wymieszać. Połączyć zawartość rondelka z suchymi składnikami, wymieszać.

Z ciasta robić kulki wielkości większego orzecha włoskiego, kłaść na blachę wyłożoną papierem do pieczenia, spłaszczać (zachowując odstepy, ciastka się sporo rozleją na boki). Ja dodatkowo spłaszczałam je jeszcze po 2 minutach pieczenia.

Piec w temperaturze 180ºC około 8 – 10 minut (uwaga: szybko ‚łapią’ kolor).

Odczekać chwilę (będą bardzo miękkie), po kilku minutach przenieść na drucianą siatkę, by wystygły.

Smacznego :-).

Źródło przepisu – magazyn ‚GoodFood’ – ‚101 cakes & bakes’.

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 225 komentarzy
Szukaj w komentarzach: