Komentarze (5252)

najlepszy biszkopt

Najlepszy przepis na klasyczny biały biszkopt. Pieczony bez dodatku proszku do pieczenia i nie opadający po upieczeniu. Biszkopt rośnie tylko dzięki dokładnemu, prawidłowemu ubiciu białek z cukrem (jajek) i delikatnemu ich wymieszaniu z mąką pszenną. Przepis od mojej dobrej kumpeli Ani, który wymaga, by po upieczeniu opuścić formę z ciastem z 30 cm wysokości na podłogę… dzięki temu biszkopt nie opada! Długo mnie musiała do tego przekonywać, ale rzeczywiście się udało, i to nie tylko za pierwszym razem – ten biszkopt po prostu zawsze wychodzi. Polecam (do tortów i nie tylko)!

W tortownicy o średnicy 23 cm biszkopt osiąga wysokość 7 cm (jak na zdjęciach, mam wysoką formę). W klasycznej tortownicy o średnicy 25 cm i wysokości 5 cm wyrasta po same brzegi formy, czyli ma wysokość 5 cm.

 

Wypróbuj także przepis na biszkopt kakaowy (kliknij na zdjęcie):

 

 

Składniki na biszkopt:

  • 5 dużych jajek
  • 165 g (3/4 szklanki) drobnego cukru do wypieków
  • 115 g (3/4 szklanki) mąki pszennej tortowej
  • 45 g (1/4 szklanki) skrobi ziemniaczanej

/uwaga: szklanka o pojemności 250 ml/

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

Białka oddzielić od żółtek, ubić na sztywną pianę (uważając, by ich nie 'przebić’ – przebite białka będą wyglądały na zwarzone i bedą się grupować w „obłoczki”). Pod koniec ubijania dodawać partiami cukier, łyżka po łyżce, ubijając po każdym dodaniu. Dodawać po kolei żółtka, nadal ubijając.

Bezpośrednio do ubitej mieszanki jajecznej przesiać mąkę pszenną i skrobię ziemniaczaną. Delikatnie wymieszać do przy pomocy szpatułki (najlepiej) lub rózgi kuchennej, by składniki się połączyły. Składniki wmieszane szpatułką spowodują, że biszkopt będzie bardzo puszysty i wypełni formę wyrastając do wysokości jej boków. Wymieszanie składników szpatułką jest również metodą najbezpieczniejszą, nie należy mieszać przy pomocy miksera.

Tortownicę o średnicy 23 lub 25 cm (zobacz dopisek o wysokości biszkoptu po upieczeniu pod wstępem) wyłożyć papierem do pieczenia (sam spód), nie smarować boków. Delikatnie przełożyć ciasto, wyrównać. Piec w temperaturze 170ºC, najlepiej bez termoobiegu, przez około 35 – 40 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Jeszcze gorący biszkopt wyjąć z piekarnika, z wysokości około 30 cm upuścić je (w formie) na podłogę, wystudzić w temperaturze pokojowej. Wystudzony, przekroić na 3 blaty, najlepiej ostrym długim nożem z piłką.

Uwaga: boki biszkoptu oddzielamy nożykiem od formy dopiero po jego wystudzeniu.

Co robić, jeśli biszkopt nie wyrasta lub opada po upieczeniu? 

Prześledź sposób wykonania, co mogłeś zrobić inaczej? Czy dobrze odmierzyłeś mąkę i pozostałe składniki? Może użyłeś innej mąki niż pszennej? Czy prawidłowo ubiłeś białka (nie przebiłeś)? A może mało delikatnie wymieszałeś je z pozostałymi składnikami i białka opadły? Biszkopt jest bez dodatku proszku do pieczenia i rośnie tylko dzięki prawidłowo ubitym białkom.

Smacznego!

najlepszy biszkopt

 

najlepszy biszkopt

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 5 252 komentarzy
Szukaj w komentarzach: