Komentarze (51)

Bułeczki wachlarzyki na maślance

Pyszne, mięciutkie, maślane bułeczki, dodatkowo na… maślance :-). Wyglądają zabawnie, w kształcie wachlarzyków, łatwo się rozdzielają, a dzieci chętnie po nie sięgają. Doskonałe na śniadanie, ale także jako dodatek do sałatek, zup…

Składniki na 12 bułek:

  • 90 g masła, roztopionego
  • 8 g drożdży suchych lub 16 g świeżych drożdży
  • 1/4 szklanki letniej wody
  • 1 łyżka miodu lub cukru
  • 3 szklanki mąki pszennej (+ na podsypywanie)
  • 1,5 łyżeczki soli
  • 3/4 szklanki maślanki

Dodatkowo:

  • około 6 łyżek roztopionego masła do posmarowania

Mąkę pszenną wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn). Dodać resztę składników i wyrobić, pod koniec dodając roztopiony tłuszcz. Wyrobić ciasto, odpowiednio długo, by było miękkie i elastyczne. Uformować z niego kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, odstawić w ciepłe miejsce, przykryte ręczniczkiem kuchennym, do podwojenia objętości (zajmie to około 1,5 godziny).

Po tym czasie ciasto wyjąć, krótko wyrobić, podzielić na 2 części. Każdą z nich rozwałkować na kwadrat o boku 30 cm (teraz można delikatnie podsypywać mąką). Posmarować roztopionym masłem (około 2 łyżek na każdą część). Przekroić na 6 równych pasów. Pasy poukładać jeden na drugim. Tak ułożone przekroić na 6 części (które są 6 bułeczkami).

Formę do muffinów wysmarować masłem i oprószyć mąką pszenną. Każdą bułeczkę położyć na boku we wgłębieniu formy. Po ułożeniu wszystkich formę przykryć ręczniczkiem kuchennym, pozostawić do podwojenia objętości na około 30 minut (lub dłużej), w cieple.

Piec w temperaturze 190ºC przez około 20 – 25 minut. Jak szybko złapią kolor, przykryć folią aluminiową. Po wyjęciu z piekarnika posmarować pozostałymi 2 łyżkami roztopionego masła. Studzić na kratce.

Metoda dla maszynistów:

W maszynie umieścić składniki według kolejności: płynne, sypkie, na końcu suche drożdże. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta ’dough’ (około 1,5 h). Po tym czasie ciasto wyjąć, krótko wyrobić, podzielić na 2 części i dalej postępować wg podanego wyżej przepisu.

Smacznego :-).

Bułeczki wachlarzyki na maślance

Przepis pochodzi z tegorocznego lutowego wydania Gourmet Magazine.

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 51 komentarzy
Szukaj w komentarzach: