Komentarze (95)

Puszyste, wspaniałe bułeczki na śniadanie, mięciutkie nawet na drugi dzień. Bardzo smakują i nam i dzieciom. W smaku przypominają mi paluchy, obsypane makiem, które kupowaliśmy zawsze w drodze na plażę, i od pierwszego kęsa skojarzyły mi się z dzieciństwem i z Bałtykiem… Warto upiec!

Składniki na 20 małych bułeczek:

  • 500 g mąki pszennej chlebowej
  • 30 g masła, roztopionego
  • 1 łyżeczka soli
  • 40 g (3 łyżki) maku
  • 1,5 łyżeczki suchych drożdży (6 g) lub 12 g drożdży świeżych
  • 4 łyżki miodu
  • 300 ml mleka

Ponadto:

  • 1 jajko roztrzepane z 1 łyżką mleka, do posmarowania

Mąkę pszenną wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn). Dodać resztę składników i wyrobić, pod koniec dodając roztopiony tłuszcz. Wyrobić ciasto, odpowiednio długo, by było miękkie i elastyczne. Uformować z niego kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, odstawić w ciepłe miejsce, przykryte ręczniczkiem kuchennym, do podwojenia objętości (zajmie to około 1,5 godziny).

Bułeczki z makiem

Ciasto wyjąć na powierzchnię oprószoną mąką, przez chwilę wyrobić, podzielić na 20 równych części. Z każdej uformować małą bułeczkę, kłaść na wyłożonej papierem do pieczenia blaszce, przykryć i pozostawić na 30 – 40 minut do podwojenia objętości. Przed samym pieczeniem posmarować roztrzepanym jajkiem wymieszanym z łyżką mleka.

Piec około 12 – 15 minut w temperaturze 200ºC. Przenieść na kratkę i wystudzić.

Metoda dla maszynistów:

Wszystkie składniki na ciasto umieścić w maszynie do chleba w kolejności: płynne, sypkie, na końcu suche drożdże. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta ’dough’ (około 1,5 h), po czym ciasto wyjąć, krótko wyrobić i dalej postępować według powyższego przepisu.

Uwaga: w oryginale do bułeczek dodana jest otarta skórka z pomarańczy i są polane lukrem zrobionym ze świeżo wyciśniętego soku z pomarańczy – można wypróbować i taką wersję.

Smacznego :-).

Bułeczki z makiem

Bułeczki z makiem

Przepis Sary Lewis z 'The bread book’.

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 95 komentarzy
Szukaj w komentarzach: