Komentarze (121)

No cóż… zapisuję się do grona wielbicieli tych bułeczek. Wszystko co o nich przeczytałam to prawda. Pyszne, puchate, mięciutkie. Aż miło wyrabiać ciasto i patrzeć, jak rośnie! Najtrudniej jest jednak po upieczeniu – bo mało zjeść się po prostu nie da…

Składniki na około 15 dużych bułek:

  • 700 g mąki pszennej chlebowej
  • 250 ml jasnego piwa
  • 200 ml letniej wody
  • 12 g drożdży suchych lub 25 g świeżych drożdży
  • 70 g masła, roztopionego
  • 1,5 łyżeczki soli
  • 1 łyżeczka cukru

Na wierzch:

  • 1 jajko roztrzepane z 1 łyżką mleka – do posmarowania
  • mak, sezam lub inne ziarna – do posypania

Mąkę pszenną wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn). Dodać resztę składników i wyrobić, pod koniec dodając roztopiony tłuszcz. Wyrobić ciasto, odpowiednio długo, by było miękkie i elastyczne. Uformować z niego kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, odstawić w ciepłe miejsce, przykryte ręczniczkiem kuchennym, do podwojenia objętości (zajmie to około 1,5 godziny).

Po wyrośnięciu ciasto krótko wyrobić i formować w dłoni niewielkie kulki, układać na blaszce (wyłożonej  wcześniej papierem do pieczenia), przykryć ręczniczkiem kuchennym i pozostawić na 30 – 40 minut w ciepłym miejscu do podwojenia objętości. Po wyrośnięciu a przed samym pieczeniem posmarować jajkiem roztrzepanym z mlekiem, obsypać ziarnami.

Piec około 17 minut w temperaturze 200ºC lub do zezłocenia. Wyjąć i wystudzić na kratce.

Metoda dla maszynistów:​

Wszystkie składniki umieścić w maszynie do pieczenia według kolejności: płynne, sypkie, na końcu suche drożdże. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta ’dough’. Po tym czasie  ciasto wyjąć, uformować bułeczki i dalej postępować według powyższego przepisu.

Uwaga: przepis jest bezjajeczny jeśli pominiemy jajko użyte do glazury.

Smacznego :-).

Przepis Apsika z MniamMniam.

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 121 komentarzy
Szukaj w komentarzach: