Komentarze (270)

Pyszne i zdrowe śniadanie, wspaniały początek dnia. Bułeczki są mięciutkie i smaczne, jedyną wadą jest to… że są niewielkie. Taka porcja na śniadanie dla 4-osobowej rodzinki to żaden problem ;-). 

Składniki na 8 bułek:

  • 225 g mąki pszennej razowej
  • pół łyżeczki soli
  • 25 g masła, roztopionego
  • 1,5 łyżeczki suchych drożdży (6 g) lub 12 g drożdży świeżych
  • 1 łyżeczka cukru
  • około 150 ml letniego mleka

Mąkę pszenną razową wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn). Dodać resztę składników i wyrobić, pod koniec dodając roztopiony tłuszcz. Wyrobić ciasto, odpowiednio długo, by było miękkie i elastyczne. Uformować z niego kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, odstawić w ciepłe miejsce, przykryte ręczniczkiem kuchennym, do podwojenia objętości (zajmie to około 1,5 godziny).

Po wyrośnięciu ciasto jeszcze przez chwilę zagnieść, podzielić na 8 porcji. Z każdej uformować bułeczkę i położyć na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Przykryć ręczniczkiem kuchennym i odłożyć w ciepłe miejsce do podwojenia objętości (około 30  – 45 minut).

Przed samym pieczeniem bułki lekko oprószyć mąką, można również końcem drewnianej łyżki zrobić 'przedziałek’ (nie przecinając ich, tylko robiąc wgłębienie do samej blachy).

Piec w temperaturze 220ºC przez około 15 – 20 minut. Wyjąć i wystudzić na kratce.

Metoda dla maszynistów:

Wszystkie składniki umieścić w maszynie do pieczenia według kolejności: płynne, sypkie, na końcu drożdże. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta ’dough’. Po tym czasie  ciasto wyjąć, uformować bułeczki i dalej postępować według powyższego przepisu.

Smacznego :-).

Bułki razowe

Źródło przepisu – 'The big book of bread’ Anne Sheasby.

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 270 komentarzy
Szukaj w komentarzach: