Komentarze (187)

Chlebek turecki / bułka turecka

Tak jak Papież zwykł chadzać na kremówki, tak ja – po lekcjach chodziłam na bułki tureckie… To były czasy! Mięciutkie, pachnące, moje ulubione. Nie każdy może je znać, bo w niektórych regionach Polski ich nie sprzedają. Bułeczki te, pieczone również jako chlebek, są rodzajem ciemnego, słodkiego pieczywa z rodzynkami. Teraz mogę mieć zapach i smak dzieciństwa nawet tu, w Walii. Ten chlebek jest doskonały…

Przepis na 2 chlebki tureckie lub 12 bułek.

Składniki:

 • 500 g mąki pszennej chlebowej
 • 7 g suchych drożdży (1,5 łyżeczki) lub 14 g drożdży świeżych
 • 330 ml mleka
 • 2 łyżki masła (40 – 50 g), roztopionego i przestudzonego
 • 1 łyżeczka soli
 • 1/3 szklanki melasy
 • 1 łyżeczka brązowego cukru (niekoniecznie, chlebek i tak jest słodki od melasy)
 • 4 łyżeczki kawy zbożowej
 • 100 g rodzynków

Do posmarowania:

 • 1 jajko, roztrzepane
 • 1 łyżka mleka

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Mleko podgrzać, rozpuścić w nim melasę, lekko przestudzić – powinno pozostać letnie.

Mąkę pszenną wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn). Dodać resztę składników (oprócz bakalii) i wyrobić, pod koniec dodając roztopiony tłuszcz. Wyrobić ciasto, odpowiednio długo, by było miękkie i elastyczne. Dodać rodzynki i krótko wyrobić. Uformować z niego kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, odstawić w ciepłe miejsce, przykryte ręczniczkiem kuchennym, do podwojenia objętości (zajmie to około 1,5 godziny).

Po tym czasie ciasto podzielić na pół. Uformować 2 chlebki. Chlebki przełożyć do keksówek o wymiarach 10 x 20 cm, wysmarowanych masłem i oprósznych mąką pszenną, odstawić do podwojenia objętości, na 30 – 40 minut lub dłużej. Przed samym pieczeniem posmarować jajkiem roztrzepanym z mlekiem. Można również uformować bułeczki – z ciasta odrywać kawałki (80 g) i formować bułeczki.

Chlebek piec około 30 minut w temperaturze 190ºC. Bułki  piec około 20 minut w temperaturze 190ºC. Wyjąć, wystudzić na kratce.

Metoda dla maszynistów:

Wszystkie składniki umieścić w maszynie do pieczenia według kolejności: płynne, sypkie, na końcu drożdże. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta ’dough’. (około 1,5 h) Po tym czasie ciasto lekko wyrobić, uformować bułeczki lub chleb i dalej postępować według przepisu.

Smacznego :-).

Chlebek turecki / bułka turecka

I jeszcze chlebek:

Chlebek turecki / bułka turecka

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 187 komentarzy
Szukaj w komentarzach: