Komentarze (131)

Ciastka Amaretti

Ciastka Amaretti to słodkie migdałowe ciasteczka, a raczej makaroniki. Ich ojczyzną jest Italia. Pieczone z ubitych białek, zmielonych migdałów, bez dodatku mąki i z likierem amaretto, dzięki któremu zyskują swój aromat; nierzadko dodaje się do nich również czekoladę lub łączy dwa ciastka za pomocą ganache, kremu maślanego lub dżemu. Tradycyjnie podaje się z deserowym winem lub likierem, jako dodatek do lodów czy – pokruszone – jako składnik innych deserów, podnoszący ich walory smakowe. Samo przygotowanie ciastek nie wymaga zbyt wiele wysiłku, udadzą się nawet początkującym :).

Ciastka Amaretti – składniki na 100 sztuk:

  • 340 g zmielonych migdałów
  • 300 g cukru pudru, przesianego
  • 4 białka, z dużych jajek
  • 30 ml likieru Amaretto (w zamian można dodać ekstraktu lub aromatu migdałowego)

Migdały wymieszać z przesianym cukrem pudrem.

Białka ubić na sztywno. Delikatnie wmieszać do nich zmielone migdały i cukier – powinna powstać gęsta, klejąca masa. Dodać likier i wymieszać.

Blaszkę do ciasteczek wysmarować masłem. Masę migdałową przełożyć do rękawa cukierniczego z okrągłą tylką i wyciskać na blaszkę malutkie ciasteczka (podczas pieczenia podwoją objętość); można również wykładać masę przy pomocy łyżeczki. Zwilżoną w wodzie łyżeczką przyklepywać ewentualne 'dziubki’ powstałe na środku makaroników.

Piec około 15 – 20 minut w temperaturze 160ºC, do złotego brązu. Pieczone krótko – będą ciągnące i miękkie w środku; pieczone ponad 15 minut będą bardziej suche i chrupiące.

Smacznego!

Przepis Gino D’Acampo.

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 131 komentarzy
Szukaj w komentarzach: