Komentarze (33)

Ciasto czekoladowe z bezą czekoladową to spełnienie marzeń wszystkich czekoholików. I nie ma w tym ani grama przesady. Czekoladowe, wilgotne, mięsiste ciasto i chrupiąco – piankowa beza czekoladowa. Do tego drobne owoce: maliny, jeżyny, borówki a może frużelina wiśniowa…? Wszystkie chwyty dozwolone. Nie zapomnij się nim podzielić, tak smakuje najlepiej…

Uwaga: ze względu na bezę – kruchą na zewnątrz i piankową w środku (trochę jak beza Pavlova) najbardziej polecam ciasto podać w dniu pieczenia. Smaczne jest również kolejnego dnia, ale nie przechowujemy go dłużej niż 2 dni.

Składniki na ciasto czekoladowe:

 • 150 g gorzkiej czekolady (70%), posiekanej
 • 150 g masła
 • 150 g drobnego cukru do wypieku
 • 3 duże jajka
 • 30 g zmielonych migdałów
 • 10 g kakao

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

W garnuszku umieścić masło i roztopić na małej mocy palnika. Posiekaną czekoladę umieścić w większym naczyniu i zalać roztopionym ciepłym masłem. Odstawić na 2 minuty, następnie wymieszać do dokładnego roztopienia się czekolady i powstania gładkiego sosu czekoladowego. Lekko przestudzić, następnie dodać cukier i wymieszać rózgą kuchenną. Wbijać jajka, jedno po drugim, mieszając rózgą kuchenną do połączenia się składników po każdym dodaniu. Dodać zmielone migdały, następnie przesiane kakao; wymieszać rózgą kuchenną do połączenia się składników.

Wysoką formę o średnicy 23 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Przelać do niej ciasto, wyrównać.

Ciasto czekoladowe podpiec w temperaturze 170°C, najlepiej bez termoobiegu, przez około 23 minuty. Na 13 minut przed końcem podpiekania zacząć przygotowywać czekoladową bezę.

Składniki na bezę czekoladową:

 • 4 białka, z dużych jajek
 • szczypta soli
 • 200 g drobnego cukru do wypieków
 • 1 łyżeczka octu lub soku z cytryny
 • 20 g kakao

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

Białka umieścić w misie miksera i rozpocząć ubijanie (trzepaczką do białek). Po lekkim spienieniu się białek dodać szczyptę soli, następnie kontynuować ubijanie na średnich obrotach miksera do momentu spienienia się białek.

Do ubitej piany partiami, stopniowo dodawać drobny cukier do wypieków, po jednej łyżce, cały czas ubijając na średnich obrotach miksera, po każdym dodaniu cukru. (Uwaga: najczęściej popełnianym błędem jest dodanie całego cukru szybko, na jeden raz, kiedy nie zdąży on ustabilizować piany i nie zdąży się w niej rozpuścić podczas ubijania; taka piana będzie rzadka, bezy z niej nie wyjdą). Większość cukru powinna rozpuścić się w masie bezowej, co można sprawdzić rozcierając pianę pomiędzy palcami. Powstała piana bezowa będzie gęsta i lśniąca. Pod koniec ubijania dodać ocet (lub sok z cytryny) i ubić. Bezpośrednio do ubitej piany przesiać kakao i wymieszać łyżką.

Z piekarnika wyjąć podpieczone ciasto czekoladowe. Ostrożnie, łyżką, wyłożyć na nie bezę czekoladową. Umieścić z powrotem w piekarniku i piec w temperaturze 170°C, najlepiej bez termoobiegu, przez dodatkowe 25 minut. Beza mocno wyrośnie – ponad formę, popęka, a podczas studzenia może opaść do wymiarów formy. Studzić stopniowo – najpierw 10 minut w wyłączonym piekarniku, następnie 10 minut przy uchylonym, następnie ciasto wyjąć na blat.

Ciasto czekoladowe z bezą czekoladową podawać ze świeżymi owocami lub frużeliną owocową.

Smacznego :-).

 

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 33 komentarzy
Szukaj w komentarzach: