
Klasyka. Jeśli właśnie przytargaliście z działki wiaderko agrestu, nie mogliście lepiej trafić ;). Puszyste i delikatne ciasto z agrestem i kruszonką. Wykonanie jest proste – to ciasto ucierane z dodatkiem kefiru lub kwaśnego mleka – to właśnie dzięki nim ciasto jest tak puszyste i nie potrzebuje dużej ilości tłuszczu. Polecam!
Składniki na ciasto z agrestem:
- 65 g masła
- 2/3 szklanki drobnego cukru do wypieków
- pół opakowania cukru wanilinowego
- 1 duże jajko
- 1 szklanka kefiru lub zsiadłego mleka
- 2 szklanki mąki pszennej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- pół łyżeczki sody oczyszczonej
- 500 g agrestu, odszypułkowanego
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Mąkę pszenną, proszek do pieczenia, sodę oczyszczoną – przesiać, odłożyć.
W misie miksera umieścić masło i oba cukry. Utrzeć do powstania jasnej i puszystej masy maślanej. Dodać jajko i utrzeć do dokładnego połączenia się składników. Dodać kefir, w trzech turach, na zmianę z odłożonymi suchymi składnikami, mieszając szpatułką tylko do połączenia się składników, nie dłużej.
Formę o średnicy 26 cm wyłożyć papierem do pieczenia, sam spód. Do formy przełożyć przygotowane ciasto, wyrównać. Na wierzch równomiernie wyłożyć agrest i posypać kruszonką.
Ciasto z agrestem i kruszonką piec w temperaturze 170ºC przez około 45 – 60 minut lub do tzw. suchego patyczka i do wypieczenia kruszonki. Wyjąć z piekarnika, wystudzić.
Składniki na kruszonkę:
- pół szklanki mąki pszennej
- 5 łyżek cukru
- pół opakowania cukru wanilinowego
- 60 g masła, roztopionego
Wszystkie składniki na kruszonkę wyrobić między palcami. Jeśli kruszonka będzie zbyt mokra dosypać odrobinę więcej mąki pszennej i wymieszać.
Smacznego!

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga