Komentarze (50)

Crumpets, czyli angielskie racuszki

Niesłodkie angielskie drożdżowe placuszki. O porowatej strukturze, którą uzyskuje się przez dodatek do ciasta drożdżowego proszku do pieczenia lub sody /pominęłam/. Kwintesencja angielskiej popołudniowej five o’clock. Smaczne ze słodkimi lub wytrawnymi dodatkami, opiekane w tosterze lub na grillu, podawane ciepłe, z masełkiem. Smażone na patelni w specjalnych pierścieniach, dzięki którym zachowują równiutki, okrągły kształt. Bardzo popularne w Walii, gdzie mieszkam, do kupienia praktycznie wszędzie :-). Co ciekawe, crumpetsy w moim wykonaniu (pewnie z tego powodu, że pominęłam sodę) przypominają English muffins z wyglądu (a szczególnie przełożone konfiturą), choć smakują jak crumpets ;-). Generalnie wiele osób nie widzi różnicy pomiędzy nimi a English muffins. Smakują podobnie. Oba są smażone, drożdżowe, wielkości dużych herbatników, idealne do smarowania masłem. Crumpetsy zawsze jednak powinny zawierać w składzie mleko i mieć mniej luźną konsystencję przed pieczeniem niż English muffins. Smażymy je tylko z jednej strony. Zresztą, nieźle zamieszałam, ale spróbujcie sami ;-)…

Składniki na 12 – 15 sztuk:

  • 450 g mąki pszennej chlebowej
  • pół łyżeczki soli (opcjonalnie)
  • 1 łyżeczka cukru
  • 7 g drożdży suchych lub 14 g drożdży świeżych
  • 300 ml letniego mleka
  • 300 ml letniej wody
  • olej

* dodatkowo można dodać 1 łyżeczkę proszku do pieczenia, by racuszki miały większe pory na powierzchni

Do większego naczynia przesiać mąkę, dodać cukier, sól i suche drożdże, wymieszać (ze świeżymi drożdżami należy wcześniej zrobić rozczyn). W środku zrobić wgłębienie, wlać do niego wodę i mleko. Wymieszać, do uzyskania luźnego ciasta. Przykryć lnianym ręczniczkiem lub folią spożywczą, odstawić w ciepłe miejsce do podwojenia objętości.

Po tym czasie rozgrzać patelnię z kilkoma kroplami tłuszczu. Na patelni umieścić natłuszczone pierścienie do pieczenia racuszków*, przez kilka minut je rozgrzać na patelni, następnie wypełnić je do połowy wysokości ciastem. Smażyć do momentu, aż powierzchnia placków pokryje się dziurkami i będą suche na powierzchni, czyli przez około 10 – 12 minut.

Tak wysmażone placuszki ściągnąć z patelni, następnie grillować przez 2 – 3 minuty do złotego brązu. Można również grillowanie odłożyć na później, przed samym podaniem.

Crumpets mogą być podawane natychmiast. Te, które zostaną mogą być później odgrzane na grillu.

* Jeśli nie macie pierścieni, nie martwcie się – gotowe crumpets będą miały mniej lub bardziej nieregularne kształty.

Smacznego :-).

Crumpets, czyli angielskie racuszki

Źródło inspiracji – bbc.co.uk

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 50 komentarzy
Szukaj w komentarzach: