Komentarze (190)

Cytrynowa Pavlova

Cytrynowa Pavlova inspirowana przepisem Nigelli Lawson. Słodka beza, uzależniający lemon curd, chmurka bitej śmietany i migdały. Obłędnie pyszne połączenie! Na niej uczyłam się od nowa piec bezę – w nowym piekarniku wygląda to zupełnie inaczej – sprawdź przepis. Warte zapamiętania jest to, że czas i temperatura podana w przepisach na blogu Moje Wypieki jest zawsze orientacyjna i będzie zależała od Waszego piekarnika i jego ustawień – każdy piecze trochę inaczej. Nauczmy się swoich piekarników i słuchajmy ich, dzięki czemu wypieki wyjdą jak z bajki :-).

Składniki:

  • 6 białek
  • szczypta soli
  • 300 g drobnego cukru do wypieków
  • 1 łyżeczka skrobi kukurydzianej lub ziemniaczanej
  • 1 łyżeczka soku z cytryny

Dodatkowo:

  • lemon curd (cytrynowy krem) przygotowany według tego przepisu (nie zostanie wykorzystały cały)
  • 300 ml śmietany kremówki 30% lub 36% (lub mniej), schłodzonej
  • 1/4 szklanki płatków migdałów, do posypania

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

W misie miksera ubić białka ze szczyptą soli na sztywną pianę. Dodawać cukier, stopniowo (to ważne!), łyżka po łyżce, cały czas ubijając, do powstania sztywnej, błyszczącej piany. Dodać sok z cytryny i ubić. Dodać przesianą skrobię ziemniaczaną i delikatnie wymieszać szpatułką.

Blaszkę wyłożyć papierem do pieczenia lub matą teflonową. Na papierze narysować okrąg, nieduży, 22 cm średnicy. Wyłożyć na niego masę bezową i uformować wyrównując boki bezy łyżką lub szpatułką ku górze. Wstawić do nagrzanego do 180ºC piekarnika i po 5 minutach zmniejszyć temperaturę do 150ºC i piec przez 1,5 godziny (uwaga: od kilku dni mam inny piekarnik i w nim temperatura i czas pieczenia Pavlovej się zmienił: wstawić do nagrzanego do 150ºC piekarnika i po 5 minutach zmniejszyć temperaturę do 110ºC i piec przez 1 godzinę i 45 minut do 2 godzin). Czas i temperatura pieczenia Pavlovej będzie się różniła w zależności od piekarnika – w każdym przypadku chcemy otrzymać jasną, chrupiącą z zewnątrz bezę, piankową w środku.

Studzić w lekko uchylonym piekarniku.

Wystudzoną bezę położyć na paterze. Wyłożyć na nią około 1 szklanki lemon curdu, następnie ubitą śmietanę kremówkę (można do niej dodać 1 łyżkę cukru pudru). Posypać płatkami migdałowymi. Cytrynowa Pavlova jest gotowa!

Smacznego :-).

Cytrynowa Pavlova

Cytrynowa Pavlova

Cytrynowa Pavlova

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 190 komentarzy
Szukaj w komentarzach: