Komentarze (187)

Deser jaglany migdałowo - truskawkowy

Delikatny, przepyszny ‚serniczek’ na zimno, z kaszą jaglaną zamiast tradycyjnego twarogu lub serka kremowego. Całość deseru została utrzymana w konwencji migdałowej (tak, migdały i truskawki to zgrany duet, ale będzie równie smacznie jeśli użyjecie po prostu ziarenek z laski wanilii). Migdałowy spód z bezowych ciasteczek amaretti, biała masa jaglana i truskawki zanurzone w gęstniejącym ‚serniczku’. Podane z moją ulubioną frużeliną truskawkową. Może będzie podobnym hitem blogowym jak moje jaglane brownie z orzechami pekan? 😉

Przepis ten bierze udział w wydarzeniu organizowanym przez blogerów kulinarnych na portalu społecznościowym Facebook pod słodkim tytułem ‚Blogerzy słodzą kaszę’. Na wielu blogach kulinarnych natkniecie się w tym tygodniu na przepisy z wykorzystaniem kaszy jaglanej, gryczanej lub jęczmiennej, w tym mnóstwo serniczków jaglanych – wszystko na słodko! Szukajcie, inspirujcie się i pieczcie :-).

/zdjęcie banerka dzięki uprzejmości Iwony Świerczyńskiej, autorki ‚bloGotowania z pasją‚/

W tym miejscu również parę słów ode mnie – w ‚Koncercie Życzeń’ często wyrażacie życzenia o przepisy na wypieki zdrowe, dietetyczne, wegańskie, dla osób z cukrzycą lub nietolerujących jajek/glutenu/mleka/cukru itp. Owszem, będą się takie zdarzały na MW, ale bardzo rzadko. Mój blog nie ma związku z żadnymi dietami i z założenia nie jest blogiem dla osób z nietolerancjami pokarmowymi. Jeśli zdarzają się takie przepisy na MW (na przykład jak poniższy) to tylko dla odmiany – lubimy od czasu do czasu zjeść inaczej lub dlatego, że.. łączę się z innymi blogującymi w takich akcjach, jak dzisiejsza :-).

—————————————

Wracam jednak do przepisu :-).

Masło w poniższym przepisie można zastąpić margaryną bezmleczną lub olejem kokosowym, natomiast jogurt naturalny – jogurtem sojowym lub większą ilością śmietanki kokosowej. Ilość cukru można zmniejszyć lub zastąpić innym produktem słodzącym np. miodem, syropem z agawy, golden syrupem, ksylitolem, stewią itp. Zmiany te nie będą miały wpływu na konsystencję deseru, natomiast będą miały wpływ na jego smak.

Składniki na spód:

Ciasteczka pokruszyć do otrzymania konsystencji piasku. Dodać roztopione masło, wymieszać.

Dno tortownicy o średnicy 20 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Na dno formy wyłożyć ciasteczka, wyrównać.

/Otrzymany spód będzie dość sypki).

Składniki na masę jaglaną:

  • pół szklanki kaszy jaglanej
  • 1 szklanka wrzącej wody
  • szczypta soli
  • 250 ml śmietanki kokosowej 20% – 22%*
  • pół szklanki jogurtu naturalnego
  • pół szklanki drobnego cukru do wypieków
  • 1/2 łyżeczki ekstraktu z migdałów lub 1 łyżeczka pasty z wanilii
  • 1,5 łyżki żelatyny w proszku /lub 5 listków żelatyny/
  • 1/4 szklanki wody
  • 8 dużych truskawek (świeżych)
  • do podania – domowa frużelina truskawkowa

Kaszę jaglaną wypłukać pod ciepłą wodą, kilkakrotnie, odcedzić.

Do garnuszka z wrzącą wodą wsypać kaszę, dodać sól. Doprowadzić do wrzenia, zmniejszyć moc palnika i gotować, na małym ogniu, przez około 15 minut, do miękkości lub do momentu, gdy cała woda odparuje. Przestudzić. Zmiksować w malakserze lub blenderem do otrzymania bardzo gładkiej masy.

W międzyczasie żelatynę zalać 1/4 szklanki zimnej wody, odstawić do napęcznienia na 10 minut. Po tym czasie podgrzać i wymieszać, do jej rozpuszczenia (można to również zrobić w mikrofali). Uwaga: żelatyny nie można doprowadzić do wrzenia – straci swoje właściwości żelujące. Lekko przestudzić.

Do misy malaksera (ze zmiksowaną kaszą) dodać śmietankę kokosową, jogurt naturalny, drobny cukier do wypieków, ekstrakt z migdałów. Zmiksować do połączenia. Dodać rozpuszczoną żelatynę i zmiksować. Otrzymana mikstura będzie dość rzadka.

Przygotowaną masę przelać do tortownicy, na spód z ciasteczek amaretti – delikatnie, szczególnie na początku – spód jest dość sypki. Odstawić do lodówki do lekkiego stężenia. Kiedy deser zacznie tężeć w jego środek, wokół brzegów foremki włożyć truskawki, w całości i z szypułkami (szypułki powinny wystawać ponad serniczek, dla ozdoby). Schłodzić w lodówce do momentu całkowitego zastygnięcia masy, przez kilka godzin.

Przed podaniem na sernik wyłożyć frużelinę truskawkową.

* Zamiast śmietanki kokosowej można wykorzystać mleko kokosowe w puszce. 2 puszki mleka schłodzić przez 24 h w lodówce. Ostrożnie wyjąć mleko z lodówki, odwrócić puszkę dnem do góry, otworzyć, wodę kokosową przelać do osobnego naczynia (nie będzie nam potrzebna). Z puszki wyjąć pozostałą gestą śmietankę kokosową. Do otrzymania ilości śmietanki kokosowej potrzebnej do przepisu będą potrzebne 2 puszki mleka kokosowego (czasem mniej, w zależności od firmy produkującej mleko).

Smacznego :-).

Deser jaglany migdałowo - truskawkowy

Deser jaglany migdałowo - truskawkowy

Deser jaglany migdałowo - truskawkowy

Inspirowane przepisem Olgi Smile. Przepis autorski.

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 187 komentarzy
Szukaj w komentarzach: