Komentarze (143)

Drożdżówki z czekoladą

Słodkie drożdżówki z czekoladą: chocolate chips czyli czekoladowymi drobinkami. Pieczone przytulone jedna do drugiej, puchate, lśniące, doskonałe z ciepłym mlekiem. Na drugie śniadanie jak znalazł :). 

Składniki na 15 drożdżówek:

  • 540 g mąki pszennej
  • 80 g drobnego cukru do wypieków
  • 3/4 łyżeczki soli
  • 10 g suchych drożdży lub 20 g drożdży świeżych
  • 75 g masła, roztopionego
  • 250 ml mleka
  • 2 duże jajka
  • 170 g gorzkich lub mlecznych chocolate chips lub posiekanej czekolady

Do posmarowania:

  • 1 żółtko rozmącone z 1 łyżką wody

Mąkę pszenną wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn). Dodać resztę składników i wyrobić, pod koniec dodając roztopiony tłuszcz. Wyrobić ciasto, odpowiednio długo, by było miękkie i elastyczne.  Pod sam koniec dodać chocolate chips i wyrobić z nimi ciasto. Z ciasta uformować kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, odstawić w ciepłe miejsce, przykryte ręczniczkiem kuchennym, do podwojenia objętości (zajmie to około 1,5 godziny).

Po tym czasie ciasto na drożdżówki z czekoladą ponownie krótko wyrobić. Odrywać kawałki ciasta, formować gładkie i równe bułeczki, około 82 g każda. Układać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, w niedużych odstępach od siebie (połączą się podczas pieczenia). Przykryć ręczniczkiem kuchennym, odstawić na około 40 minut lub dłużej do ponownego wyrośnięcia (powinny podwoić objętość). Przed samym pieczeniem posmarować roztrzepanym żółtkiem.

Wyrośnięte drożdżówki z czekoladą wstawić do piekarnika rozgrzanego do 180ºC i piec około 18 – 20 minut (piekłam z termoobiegiem, ale można i bez niego). Wyjąć, przestudzić.

Metoda dla maszynistów:

Wszystkie składniki umieścić w maszynie do pieczenia według kolejności: płynne, sypkie, na końcu suche drożdże. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta ’dough’. Pod koniec wyrabiania dodać kawałeczki czekolady. Po tym czasie ciasto wyjąć, uformować bułeczki i dalej postępować według powyższego przepisu.

Smacznego :-).

Drożdżówki z czekoladą

 

Drożdżówki z czekoladą

 

Drożdżówki z czekoladą

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 143 komentarzy
Szukaj w komentarzach: