Komentarze (171)

Grecki chleb na zakwasie (Pan de Horiadaki)

Rewelacyjny pszenny chleb na zakwasie, cieszący się dużą popularnością na forach kulinarnych. Chleb jest bardzo mięciutki, z cienką skórką, a miąższ ma pełen regularnych dziurek. Polecam piec w ciepłe dni, ponieważ bardzo skraca się wtedy czas wyrastania chleba (u mnie z 5 godzin do 2). 

Składniki na zaczyn (130 g):

  • 20 g zakwasu (żytniego lub pszennego)
  • 70 g mąki pszennej chlebowej
  • 40 g wody

Składniki na ciasto chlebowe (900 g):

  • 130 g zaczynu (patrz wyżej)
  • 440 g mąki pszennej
  • 300 g wody
  • 10 g soli
  • 15 g cukru
  • 1 łyżka oliwy

Składniki zaczynu wymieszać i odstawić na 8-12 godzin w temperaturze pokojowej, aż potroi swoją objętość i opadnie.

W dniu wypieku wodę wymieszać z mąką i pozostawić na 20 minut. Zaczyn rozdrobnić i dodać do ciasta. Wyrabiać około 10 minut, aż ciasto będzie gładkie i lśniące. Powoli dodawać cukier, sól i oliwę i jeszcze chwilę wyrabiać. Ciasto po wyrobieniu powinno być miękkie, gładkie i elastyczne. Włożyć do miski wysmarowanej olejem i odstawić do wyrośnięcia na około 3 godziny; w międzyczasie można je 1 lub 2 razy w równych odstępach czasowych odgazować i krótko zagnieść, tzn. rozpłaszczyć i rozciągnąć na lekko wysypanym mąką blacie, a potem założyć brzegi ciasta na siebie. Tak zawinięte ciasto odkładać za każdym razem z powrotem do miski.

Po wyrośnięciu  z ciasta uformować okrągły bochenek i wyłożyć go do wysmarowanej olejem okrągłej formy gładką stroną do góry. Formę przykryć szczelnie folią (można włożyć do torby plastikowej) i odstawić na około 5 godzin, aż zwiększy swoją objętość nawet trzykrotnie.

Piekarnik nagrzać do temp 200°C, wierzch bochenka posmarować olejem i wsunąć do piekarnika na środkową półkę. Piec około 35 do 40 minut bez pary. Wyjąć, wystudzić na kratce.

Smacznego :-).

Grecki chleb na zakwasie (Pan de Horiadaki)

Grecki chleb na zakwasie (Pan de Horiadaki)

Przepis cytuję za Mirabbelką.

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 171 komentarzy
Szukaj w komentarzach: