Komentarze (9)
Lody z mango

Obłędne lody! Prawdziwe lody z mango, przygotowane tradycyjną metodą na żółtkach. Do lodów z mango można użyć świeżych owoców, jednak polecam skorzystanie z pulpy (puree, przecieru) z puszki, ze względu na to, że mango w naszych warunkach klimatycznych nie jest tak aromatyczne (i często nie tak dojrzałe) jakbyśmy tego pragnęli. Powstałe lody są kremowe, mocno owocowe, smakują wybornie. Wypróbuj także mój przepis na lody mango lassi.

* Użyłam dokładnie takiej gotowej pulpy z mango jak na zdjęciu:

mango puree

Jeśli użyjecie do lodów świeżych owoców mango należy wybrać dojrzałe owoce, około 4 – 5 sztuk. Obrać je i usunąć pestkę. Miąższ zmiksować blenderem na puree, następnie przetrzeć przez sitko by pozbyć się włókienek mango. Na końcu puree z mango zagotować z niewielką ilością cukru (odejmujemy cukier z przepisu na lody) i łyżeczką soku z cytryny.

Lody z mango – składniki na około 2 litry lodów:

  • 500 ml puree z mango*
  • 250 ml mleka
  • 500 ml śmietany kremówki 30% lub 36%
  • 5 żółtek, z dużych jajek
  • 140 g cukru
  • świeżo otarta skórka z 1 pomarańczy
  • 1 łyżka soku z cytryny lub pomarańczy
  • 1 łyżka likieru cytrynowego lub pomarańczowego

Do garnuszka wlać mleko i śmietanę kremówkę. Gotować na średniej mocy palnika, doprowadzić prawie do momentu wrzenia i zdjąć z palnika. W międzyczasie w misie miksera umieścić żółtka i cukier. Utrzeć (ubić – mieszadłami do ubijania piany z białek) do uzyskania jasnego i puszystego kremu. Połowę gorącej mieszanki mlecznej wlać do żółtek (hartujemy je), wymieszać mikserem a następnie wlać z powrotem do garnka z mlekiem.

Postawić z powrotem na palniku i podgrzewać na małej mocy palnika, mieszając drewnianą łyżką, aż gęstniejąca mieszanka będzie ją lekko oblepiała. Natychmiast zdjąć z palnika, nie doprowadzając do wrzenia – krem by się zwarzył; odstawić do wystudzenia. Po tym czasie dodać puree z mango, świeżo otartą skórkę z pomarańczy, sok i likier z cytrusów. Wymieszać do dokładnego połączenia się składników. Przykryć folią spożywczą i schłodzić w lodówce przez 12 godzin.

Schłodzoną mieszankę lodową przelać do maszyny do lodów i dalej postępować według instrukcji jej producenta (uwaga: mieszanki lodowej jest sporo, najlepiej ją rozłożyć na 2 razy – na dwa wkłady, ponieważ lody zwiększają swoją objętość podczas ich miksowania). Przełożyć do pojemniczka, przykryć i włożyć na kilka godzin do zamrażarki. Gotowe lody powinny być zwarte, lecz zachowywać kremową konsystencję.

Lody można również wykonać bez maszyny – schłodzone składniki zmiksować, przelać do pojemnika, włożyć do zamrażarki. Podczas chłodzenia mniej więcej co 30 minut przez pierwsze 3 godziny miksować, by nie wytworzyły się kryształki lodu a otrzymane lody były puszyste. Zamrozić.

Smacznego :-).

Źródło przepisu – pineappleandcoconut.com.

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 9 komentarzy
Szukaj w komentarzach: