Komentarze (68)
Mazurek cytrynowy

Chyba najlepszy mazurek cytrynowy, jaki można sobie wyobrazić. Bardzo prosty w wykonaniu – pieczemy kruchy spód do mazurka a na wierzch wykładamy domowy lemon curd (cytrynowy krem). Rześki, nie za słodki, posypany pokruszoną bezą. Pyszna klasyka!

Składniki na ciasto kruche:

  • 175 g mąki pszennej (może być mąka krupczatka)
  • 50 g cukru pudru
  • 100 g masła, zimnego
  • 1 łyżka gęstej kwaśnej śmietany 18%
  • 1 żółtko

Mąkę przesiać, dodać masło i posiekać ostrym nożem. Dodać żółtko, cukier, śmietanę. Szybko zagnieść (składniki na ciasto można również wyrobić w malakserze do momentu otrzymania zwartej kuli ciasta), uformować kulę, lekko spłaszczyć i owinąć folią spożywczą. Schłodzić w lodówce przez 1 godzinę.

Tortownicę o średnicy 25 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Kruche ciasto wyjąć z lodówki, rozwałkować, następnie przy pomocy obręczy do formy wyciąć z ciasta koło i przenieść do naszej formy. Z pozostałego ze ścinków ciasta ukształtować wałeczek i przykleić do zewnętrznej krawędzi ciasta, widelcem zrobić wzorek. Ciasto ponownie schłodzić w lodówce przez 60 minut.

Przed samym pieczeniem ciasto ponakłuwać widelcem.

Piec w temperaturze 200ºC przez około 15 – 20 minut, do jasnozłotego koloru. Wyjąć z piekarnika, wystudzić.

Ponadto:

Cały lemon curd z powyższego przepisu nie zostanie wykorzystany do mazurka cytrynowego, ale jest tak pyszny, że warto przygotować całą porcję :).

Wystudzone kruche ciasto posmarować lemon curdem. Mazurek cytrynowy dowolnie udekorować np. bezami.

Smacznego :-).

Mazurek cytrynowy
Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 68 komentarzy
Szukaj w komentarzach: