Komentarze (23)

Pavlova z agrestem i kiwi

Konkretna kombinacja i chyba taka, jaką najbardziej lubię w Pavlovej – mocno kwaśnosłodka :). Pavlova z agrestem i kiwi przebija nawet Pavlovą z lemon curdem i nie można jej pominąć w sezonie na agrest! Pavlova to duża beza, z zewnątrz – po bokach i pod spodem krucha, w środku piankowa. Nie martwcie się, jeśli w ostatniej fazie pieczenia popęka – taki jej urok :). Oznacza to, że koniec pieczenia coraz bliżej… Podczas studzenia jej środek często lekko się zapada tworząc wgłębienie na krem i owoce. Pycha!

Składniki:

  • 6 białek (240 g)
  • szczypta soli
  • 350 g drobnego cukru do wypieków
  • 2 łyżeczki skrobi ziemniaczanej
  • 1 łyżeczka soku z cytryny

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

W misie miksera ubić białka ze szczyptą soli na sztywną pianę. Dodawać cukier, stopniowo (to ważne!), łyżka po łyżce, cały czas ubijając, do powstania gęstej, błyszczącej piany. Dodać sok z cytryny i ubić. Dodać przesianą skrobię ziemniaczaną i delikatnie wymieszać szpatułką.

Blaszkę wyłożyć papierem do pieczenia lub matą teflonową. Na papierze narysować okrąg, nieduży, 22 cm średnicy. Wyłożyć na niego masę bezową i uformować szpatułką lub łyżką. Wstawić do nagrzanego do 150ºC piekarnika i po 5 minutach zmniejszyć temperaturę do 110ºC i piec przez 1 godzinę i 45 minut do 2,5 godziny. Czas i temperatura pieczenia Pavlovej będzie się różniła w zależności od piekarnika – w każdym przypadku chcemy otrzymać jasną, chrupiącą z zewnątrz bezę, piankową w środku. Pozostawić do wystudzenia w lekko uchylonym piekarniku.

Wystudzoną bezę przełożyć na paterę. Na górę wyłożyć ubitą śmietanę kremówkę i owoce (przepisy poniżej).

Owoce:

  • 250 g agrestu
  • 1 łyżka cukru
  • 2 owoce kiwi

Agrest odszypłukować. Kiwi obrać, wydrążyć twarszy środek (i odrzucić), owoc pokroić w kostkę.

Agrest umieścić w garnuszku z cukrem i mieszając często, pogotować przez chwilę do miękkości. Agrest popęka i puści sok, ale nie gotować zbyt długo by utrzymał się kształt owoców. Wymieszać z pokrojonym kiwi. Wystudzić.

Dodatkowo:

  • 250 ml śmietany kremówki 30% lub 36% (lub mniej), schłodzonej
  • 1 łyżeczka cukru pudru

Śmietanę kremówkę i cukier umieścić w misie miksera i ubić.

Smacznego :-).

Pavlova z agrestem i kiwi

Pavlova z agrestem i kiwi

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 23 komentarzy
Szukaj w komentarzach: