Komentarze (1183)

Chleb polski

To niesamowite, jak ten chleb smakuje… Nie jadłam tak dobrego pieczywa od dawna. Wczoraj wieczorem wyniosłam go na taras, czekając, by wystygł robiłam zdjęcia, ale ślina mi ciekła do podłogi – tak pachniał… A jaką miał chrupiącą skórkę! Został zjedzony jeszcze na ciepło, niewiele zostało do dzisiaj :-). Teraz czekam na dostawę koszyków do wyrastania chleba (jeśli mieszkacie w UK polecam Banneton), a ponieważ chleb jest dość spory, nie mogę się doczekać, aż upiekę go w największym koszu, by jeszcze bardziej cieszył oczy :-). Bardzo polecam!

Składniki:

  • 200 g aktywnego zakwasu żytniego
  • 550 g mąki pszennej chlebowej
  • 50 g mąki pszennej razowej lub otrębów owsianych
  • 1 łyżeczka słodu (lub cukru trzcinowego)
  • 1 płaska łyżka soli
  • 300 ml letniej wody
  • opcjonalnie: 1/4 – 1/2 łyżeczki suchych drożdży
  • opcjonalnie: 2 łyżki kminku

Wszystkie składniki na ciasto chlebowe umieścić w misie miksera i zmiksować hakiem do wyrabiania ciasta drożdżowego (lub zagnieść ręcznie) by otrzymać sprężyste, gładkie ciasto. Przykryć, odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na 2 -2,5 godziny i złożyć w tym czasie 2 – 3 razy.

Po wyrośnięciu z ciasta ukształtować bochenek. Umieścić go w koszu oprószonym mąką pszenną i zostawić do wyrośnięcia na 1-1,5 godziny (krócej z dodatkiem drożdży, dłużej jeśli chleb jest na samym zakwasie). Szybko naciąć. Piec z parą w piecu nagrzanym do 250ºC przez 10 minut, potem obniżyć temperaturę do 230ºC i piec jeszcze 20 – 25 minut. Gotowy bochenek postukany od spodu powinien dawać głuchy odgłos. Wystudzić na kratce.

Smacznego :-).

Chleb polski

Chleb polski

Przepis pochodzi ze strony Tatter ‚O chlebie’.

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 1 183 komentarzy
Szukaj w komentarzach: