Komentarze (66)

Precelki

Nie wiem, czy tak smakują oryginalne precelki? Słodkie, delikatne. Niestety, nie jadłam nigdy prawdziwych precli, więc nie mam porównania. Ale wszystkie szybko zniknęły, więc chyba posmakowały…

Składniki na 16 precelków:

  • 100 g masła, roztopionego
  • 300 ml mleka
  • 100 g cukru
  • 15 g drożdży suchych lub 30 g drożdży świeżych
  • około 700 g mąki pszennej

Uwaga: w składzie ciasta nie ma jajek.

Ponadto:

  • 1 jajko, do posmarowania
  • suchy mak do posypania

Mąkę pszenną wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn). Dodać resztę składników i wyrobić, pod koniec dodając roztopiony tłuszcz. Wyrobić ciasto, odpowiednio długo, by było miękkie i elastyczne. Uformować z niego kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, odstawić w ciepłe miejsce, przykryte ręczniczkiem kuchennym, do podwojenia objętości (zajmie to około 1,5 godziny).

Wyrośnięte ciasto krótko wyrobić, następnie podzielić na 16 równych części, uformować z nich precelki. Tutaj można znaleźć instrukcję zawijania precelków.

Precelki ułożyć na wyłożonej papierem do pieczenia blaszce i pozostawić do wyrośnięcia na 30 minut lub dłużej (ciasto powinno podwoić objętość). Przed pieczeniem posmarować roztrzepanym jajkiem i posypać makiem.

Piec przez 12 minut w temperaturze 200ºC. Wyjąć, wystudzić na kratce.

Smacznego :-).

Precelki

Przepis Icy Provkok.

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 66 komentarzy
Szukaj w komentarzach: