Komentarze (313)

 Pszenne bagietki na zakwasie

Bagietki idealne. Mocno chrupiące z zewnątrz i mięciutkie w środku. Przepis jest uniwersalny, więc można z niego upiec chleb, mini-bagietki lub bułeczki. Polecam 🙂

Składniki na około 8 bagietek:

  • 540 g pszennego aktywnego zakwasu
  • 680 g mąki pszennej
  • 10 g drożdży świeżych lub 5 g drożdży suchych
  • 275 ml wody
  • 12 g soli

Wszystkie składniki na ciasto umieścić w misie miksera i przy pomocy haka wyrabiać na niskich obrotach, przez kilka minut, aż ciasto będzie gładkie i elastyczne. Ciasto uformować w kulę, przykryć folią spożywczą i odstawić do podwojenia objętości na około 2 godziny. Można również ciasto pozostawić na noc do wyrośnięcia w lodówce, a rano tylko formować bagietki i piec (ja tak robię).

Wyrośnięte ciasto podzielić na 8 równych części. Z każdej uformować bagietkę około 40 cm długości i umieścić na oprószonej mąką specjalnej blaszce do pieczenia bagietek, lub na płótnie, oddzielając poszczególne bagietki od siebie zakładką z tegoż płótna, by się nie dotykały.

Przykryć i pozostawić na około 30 minut do napuszenia w temperaturze 25ºC, lub dłużej, zwłaszcza, jeśli ciasto było wyciągnięte z lodówki lub pozostawione są w temperaturze niższej niż 25ºC. Powinny mniej więcej podwoić objętość.

Bagietki przełożyć na blaszkę (jeśli nie były na niej wcześniej). Ostrym nożem lub żyletką naciąć kilkakrotnie. Piec z parą w najwyższej temperaturze piekarnika – około 250ºC przez około 20 – 25 minut, odwracając w połowie pieczenia na druga stronę (niekoniecznie, ja tego nie robię).

Wyjąć, wystudzić na kratce.

Smacznego :-).

 Pszenne bagietki na zakwasie

Przepis pochodzi z ‚Bourke Street Bakery’ (autorzy: Paul Allam i David McGuinness). Przepis uprościłam.

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 313 komentarzy
Szukaj w komentarzach: