Komentarze (79)

Pszenne warstwowe bułeczki 'I love you'

Bułeczki, które urozmaicą Wasze poranki :-). Tradycyjne, pszenne ciasto według przepisu Richarda Bertinet, z którego powstają najlepsze białe wypieki – bułeczki mają chrupiącą skórkę (dzięki pieczeniu z parą) i miękki, delikatny miąższ. Nadałam im charakteru walentynkowego, lecz równie świetnie wyglądają jako okrągłe, warstwowe bułki. Bardzo polecam!

Składniki na 10 – 12 bułeczek:

  • 500 g mąki pszennej chlebowej
  • 10 g soli
  • 350 ml letniej wody
  • 7 g drożdży suchych lub 14 g drożdży świeżych

Mąkę wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn). Dodać resztę składników i wyrobić. Wyrabiać ciasto, aż będzie gładkie i elastyczne. Uformować z ciasta kulę, odłożyć przykryte lnianym ręczniczkiem w ciepłe miejsce do podwojenia objętości (około 1 – 1¼ godziny).

Wyrośnięte ciasto raz jeszcze przez chwilę wyrobić. Rozwałkować na lekko oprószonej mąką stolnicy na grubość około 5 mm. Z ciasta, na każdą bułeczkę, foremkami wycinać 4 wielkości serc o szerokości (mniej więcej) 8 cm, 7 cm, 6 cm i 5 cm.

Wycięte serca układać jedno na drugim w kolejności od największego do najmniejszego, każde kolejne serce smarując przy pomocy pędzelka wodą. Z wierzchu również posmarować wodą. W ten sposób 'złożyć’ wszystkie bułeczki.

Tak przygotowane bułeczki układać na wysmarowanej tłuszczem lub wyłożonej papierem do pieczenia blaszce, zachowując odstępy pomiędzy bułeczkami. Przykryć lnianym ręczniczkiem, pozostawić na 20 – 25 minut do ponownego wyrośnięcia (powinny podwoić objętość).

Piec w temperaturze 230ºC przez 12 – 15 minut, z parą, do złotego brązu. Po upieczeniu wystudzić na kratce.

Metoda dla maszynistów:

Wszystkie składniki na ciasto umieścić w maszynie do pieczenia chleba według kolejności: płynne, sypkie, na końcu suche drożdże. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta ’dough’. Po skończeniu programu (1,5 h) ciasto wyjąć, krótko wyrobić, rozwałkować na grubość około 5 mm. Dalej postępować według powyższego przepisu.

Smacznego :-).

Pszenne warstwowe bułeczki 'I love you'

Pszenne warstwowe bułeczki 'I love you'

Pszenne warstwowe bułeczki 'I love you'

Źródło inspiracji – ’Dough. Simple contemporary bread’ Richard Bertinet.

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 79 komentarzy
Szukaj w komentarzach: