Komentarze (57)

Puszyste ciasto ze śliwkami

Bardzo delikatne i puszyste ciasto ze śliwkami. Puszystość ciasta uzyskujemy ubiając osobno białka i dodając je do ciasta, jak również dzięki dodatkowi kwaśnej śmietany. Takie ciasto w sezonie na śliwki jest po prostu konieczne do upieczenia!

Składniki na puszyste ciasto ze śliwkami:

  • 140 g masła
  • 150 g drobnego cukru do wypieków
  • 4 duże jajka, oddzielnie białka i żółtka
  • 200 g mąki pszennej
  • 90 g kwaśnej śmietany
  • 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
  • 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 600 – 700 g śliwek

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

W misie miksera umieścić masło i cukier. Utrzeć do powstania jasnej i puszystej masy maślanej. Dodawać żółtka, jedno po drugim, ucierając do całkowitego połączenia się składników po każdym dodaniu. Dodać wanilię i utrzeć (ciasto na tym etapie może wyglądać na zwarzone, ale nie ma to wpływu na wypiek końcowy). Dodać kwaśną śmietanę oraz przesianą mąkę pszenną i proszek do pieczenia. Wymieszać szpatułką tylko do połączenia się składników, nie dłużej. W osobnej misie ubić na sztywno białka i delikatnie wymieszać z ciastem.

Formę o wymiarach 22 x 33 cm (ciasto nie będzie wysokie) wyłożyć papierem do pieczenia. Do formy wyłożyć ciasto, wyrównać. Na wierzch wyłożyć śliwki rozcięciami do góry, jedna przy drugiej.

Puszyste ciasto ze śliwkami piec w temperaturze 160 – 170ºC najlepiej bez termoobiegu, przez 40 minut lub dłużej, do tzw. suchego patyczka. Wyjąć, chwilę przestudzić w formie a następnie przełożyć na paterę, wystudzić. Oprószyć cukrem pudrem.

Smacznego :-).

Puszyste ciasto ze śliwkami

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 57 komentarzy
Szukaj w komentarzach: