Komentarze (356)
Słodkie drożdżówki z dżemem

Słodkie drożdżówki z dżemem – smak drożdżówek, jaki pamiętam z dzieciństwa… Choć ciasto drożdżowe nie wyróżniające się niczym nadzwyczajnym i proste w przygotowaniu (i bez dodatku jajka), przepis naprawdę bardzo dobry. Najlepsze ciepłe, od razu z piekarnika. Jak dawniej, z piekarni. Lepsze niż z piekarni ;-). Spróbujcie sami!

Słodkie drożdżówki z dżemem – składniki na 12 sztuk:

  • 75 g masła, roztopionego
  • 250 ml mleka
  • 25 g świeżych drożdży lub 12 g suchych drożdży
  • szczypta soli
  • 70 g cukru
  • 500 g mąki pszennej

Ponadto:

  • dżem lub marmolada owocowa

Mąkę pszenną wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn). Dodać resztę składników i wyrobić, pod koniec dodając roztopiony tłuszcz. Wyrobić ciasto, odpowiednio długo, by było miękkie i elastyczne. Uformować z niego kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, odstawić w ciepłe miejsce, przykryte ręczniczkiem kuchennym, do podwojenia objętości (zajmie to około 1,5 godziny).

Po tym czasie ciasto wyjąć na powierzchnię oprószoną mąką, ponownie krótko wyrobić. Rozwałkować na placek o wymiarach około 36 x 50 cm. Posmarować ciasto dżemem lub marmoladą i zwinąć w roladę (by powstała rolada o długości 36 cm), którą pokroić na kawałki o grubości 3 cm. Ułożyć je na dwóch blaszkach wyłożonych papierem do pieczenia, w sporych odstępach od siebie. Odstawić (przykryte lnianym ręczniczkiem) do wyrośnięcia i podwojenia objętości.

Piec w temperaturze 200ºC przez około 15 minut. Wyjąć i wystudzić na kratce a następnie polukrować.

Składniki na lukier:

  • 1 szklanka cukru pudru
  • 3 – 4 łyżki gorącej wody

Cukier puder wsypać do miseczki. Rozetrzeć z gorącą wodą przy pomocy wypukłej strony łyżki. Gdy lukier będzie zbyt gęsty – dodać odrobinę wody. Gdy będzie zbyt rzadki, dosypać cukru pudru.

Metoda dla maszynistów:

Wszystkie składniki umieścić w maszynie według kolejności: płynne, sypkie, na końcu suche drożdże. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta ’dough’. Po skończeniu programu (1,5 h) ciasto wyjąć, krótko wyrobić, rozwałkować. Dalej postępować według powyższego przepisu.

Smacznego :-).

Słodkie drożdżówki z dżemem
Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 356 komentarzy
Szukaj w komentarzach: