Komentarze (482)
Uwielbiam takie bułeczki. Wyglądem przypominają mi moje ulubione bułeczki z Polski, a tu proszę, niespodzianka: są specjalnością francuską i belgijską :-). W smaku są delikatne, mięciutkie, z mocno chrupiącą skórką. Są pyszne! Polecam, a nawet b.a.r.d.z.o.

Składniki na 10 bułeczek:

  • 400 g mąki pszennej chlebowej
  • 1 i 1/4 łyżeczki soli
  • 1 łyżeczka cukru
  • 7 g drożdży suchych lub 15 g świeżych drożdży
  • 120 ml letniego mleka
  • 175 ml letniej wody

Mąkę pszenną wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn). Dodać resztę składników i wyrobić ciasto, odpowiednio długo, by było miękkie i elastyczne. Uformować z niego kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, odstawić w ciepłe miejsce, przykryte ręczniczkiem kuchennym, do podwojenia objętości (zajmie to około 1,5 godziny).

Ciasto wyłożyć na stolnicę, lekko ugnieść i pozostawić na 5 minut, by odpoczęło. Podzielić na 10 części a z każdej z nich uformować w dłoniach okrągły kształt bułki. Wierzch delikatnie oprószyć mąką, układać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia w sporych odstępach. Przykryć ręczniczkiem kuchennym i zostawić do podwojenia objętości na kolejne 30 minut. Po tym czasie w bułeczce końcem drewnianej łyżki zrobić głęboki „przedziałek” (niemal do samej blachy)

Piekarnik nagrzać do 230ºC, na dole umieścić pojemnik żaroodporny z wodą. Wstawić bułeczki i piec około 13 – 15 minut na złoty kolor. Wyjąć, wystudzić na kratce.

Metoda dla maszynistów:

Wszystkie składniki umieścić w maszynie do pieczenia według kolejności: płynne, sypkie, na końcu suche drożdże. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta ’dough’. Po tym czasie  ciasto wyjąć, uformować bułeczki i dalej postępować według powyższego przepisu.

Smacznego :-).

 

Przepis wyszukany na zaprzyjaźnionym blogu, u Evenki.

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 482 komentarzy
Szukaj w komentarzach: