Komentarze (1092)

Tatterowiec - chleb razowy na zakwasie

Tatterowiec – chleb razowy na zakwasie – na ten przepis czekałam od dawna. Razowy chleb, który smakuje idealnie: i mi, i mężowi i dzieciom. Chleb jest wilgotny, lekko lepki, pachnie i smakuje wybornie. Nie dziwię się, że Tatter piecze go podobno dwa razy w tygodniu, ja mogłabym nawet częściej… ;). Bardzo polecam!

Składniki na Tatterowiec:

  • 400 g aktywnego zakwasu żytniego
  • 150 ml wody
  • 100 g maki żytniej jasnej lub razowej
  • 300 g mąki pszennej chlebowej
  • 3/4 łyżki soli
  • pół łyżeczki cukru demerara

Wszystkie składniki wymieszać w misie miksera i krótko wyrobić hakiem do ciasta drożdżowego (ciasto ma być lepkie i luźne). Pozostawić w cieple do wyrośnięcia na 1 godzinę, przykryte folią spożywczą.

Po tym czasie ciasto wyjąć, krótko wyrobić/wymieszać, przełożyć do foremki wysmarowanej masłem i wysypanej otrębami. Wierzch posmarować oliwą. Przykryć folią spożywczą i pozostawić do kolejnego wyrośnięcia na kilka godzin lub do podwojenia objętości, uważając by ciasto nie przerosło. Przed pieczeniem można bochenek posypać makiem, otrębami, płatkami.

Wstawić do zimnego piekarnika, nastawić temperaturę na 200ºC, piec 50 – 60 minut. Spryskać kilkakrotnie wodą, jak piekarnik będzie rozgrzany lub piec z naczyniem żaroodpornym wypełnionym wodą. Wyjąć z piekarnika i wystudzić na metalowej kratce: gotowy wypieczony bochenek będzie głuchy po postukaniu od spodu.

Uwaga: jeśli zakwas jest młody do ciasta chlebowego można dodać 1 łyżeczkę suchych drożdży.

Smacznego!

Tatterowiec - chleb razowy na zakwasie

Tatterowiec - chleb razowy na zakwasie

Przepis pochodzi ze zbiorów Tatter.​

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 1 092 komentarzy
Szukaj w komentarzach: